Hrvatska bi sljedećeg ljeta napokon mogla dobiti stalnu helikoptersku hitnu medicinsku službu.
Kako piše Večernji list, Ministarstvo zdravstva, početkom godine planira objaviti javno nadmetanje za uspostavu helikopterske hitne medicinske službe ( HHMS ), a planirani početak rada te službe bio bi 01. srpnja.
HHMS bi trebao imati četiri baze, i to u Splitu, Rijeci, Zagrebu i Osijeku, a baza će u svakoj od četiri regije biti uspostavljena na aerodromu u državnom vlasništvu, sa smještajnim objektima za posadu i hangar za helikopter koji omogućava linijsko održavanje. Baze su dizajnirane tako da osiguraju brzi odgovor na hitne pozive pa stoga tijekom dana posada mora biti u zraku u roku od najviše pet minuta nakon oglašavanja alarma. Tijekom noći posada mora biti u zraku u roku od koji ne smije prijeći 15 minuta nakon oglašavanja alarma.
Ugovor s pružateljima helikopterskih usluga sklopio bi na tri godine, a procijenjen je na 135 milijuna kuna, odnosno 18 milijuna eura bez PDV-a.
Prema natječaju, helikopteri ne smiju biti stariji od dvije godine, a imati će medicinske uređaje i opremu kao što su: defibrilator, transportni mehanički ventilator, aspirator, dva perfuzora (infuzijska pumpa s brizgalicom) te nosila. Također, helikopter mora pružiti i mogućnost transporta inkubatora za siguran prijevoz novorođenčadi. Preporučena putna brzina helikoptera mora biti najmanje 120 čvorova, a sposobnosti preleta najmanje 240 nautičkih milja plus rezerva.

U Hrvatskoj trenutačno ne postoji namjenska hitna helikopterska medicinska služba
Tijekom posljednjih petnaestak godina Hrvatsko ratno zrakoplovstvo primarni je partner u pružanju usluge helikopterskog prevoženja. Povremeno, a kada sredstva HRZ-a nisu raspoloživa, za bolničke letove koristili su se helikopteri MUP-a i Vladin zrakoplov. Iako je bilo povremenih helikopterskih medicinskih službi tijekom ljeta u nekim regijama ( Dubrovačko-neretvanske županije, Rijeke i Splita ) do sada nikada nismo imali HHMS baze koje su aktivne tijekom cijele godine i pokrivaju cijelu Hrvatsku.
Tako će Hrvatska imati četiri HHMS baze, a koje bi bile na raspolaganju 24 sata sedam dana u tjednu, što je dodatni plus u brendiranju Hrvatske kao sigurne turističke destinacije. Naravno, u cijeloj priči svakako moramo spomenuti i Hrvatsku gorsku službu za spašavanje ( HGSS ) koji također igra ključnu ulogu u pozicioniranju Hrvatske kao sigurne destinacije. Pogotovo danas u vrijeme pandemije, jer percepcija sigurnosti igrati će ključnu ulogu za pokretanje turizma.
Naslovna fotografija: HGS FB