Europski parlament i Vijeće postigli su 15. ožujka privremeni dogovor o ažuriranju EU uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu (Packaging and Packaging Waste Regulation - PPWR).
Dok europsko ugostiteljstvo, koje predstavlja HOTREC, pozdravlja i podržava nova pravila, upozorili su ipak na nepraktičnost nekih odredbi.
Hoteli, restorani, barovi i kafići prepoznaju važnost odgovornog gospodarenja otpadom. Industrija stoga ostaje predana igranju svoje uloge u tranziciji, priopćili su iz udruženja.
Međutim, HOTREC i njegovi članovi zabrinuti su zbog neravnoteže između ambicioznih ekoloških ciljeva i praktičnih potreba ugostiteljskog sektora. Smatraju kako su potrebna jasna i dosljedna ograničenja plastične ambalaže za jednokratnu upotrebu u hotelima i restoranima.
"Zabrana minijaturne plastične hotelske kozmetike je korak naprijed, ali ciljanje na svu jednokratnu ambalažu za toaletne potrepštine u hotelskim sobama nerazumno je i nepraktično", komentirala je Marie Audren, glavna direktorica HOTREC-a.
Udruženje je razočarano nametnutnim obvezama punjenja i ponovne upotrebe, a koje će vjerojatno uzrokovati probleme s odgovornošću.
Iako su dobronamjerne, mjere koje nameću ponovno punjenje i ponovnu upotrebu bez novih troškova, stvorile bi dodatni pritisak na učinkovitost i profitabilnost što bi štetilo prehrambenom sektoru u kojem su, navode, male marže.
Smatraju nadalje kako bi države članice hotelima, restoranima i barovima trebale dopustiti slobodno odlučivanje, posebice o tome hoće li vodu iz slavine omogućavati besplatno ili ne.
HOTREC poziva EU zakonodavce da kroz sekundarno zakonodavstvo pažljivo riješe ove probleme. Poticanjem suradnje i dijaloga moguće je postići ekološku održivost i uspješnu gostoljubivost, poručuju iz udruženja.
Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu
Prijedlog razmatra cijeli životni ciklus ambalaže i utvrđuje zahtjeve s ciljem sigurne i održive ambalaže, tražeći da se sva može reciklirati i da je prisutnost zabrinjavajućih tvari minimizirana.
Pregovarači su se složili o ciljevima smanjenja ambalaže od 5 posto do 2030. i 15 posto do 2040. godine, kao i o tome da bi se do 2030. sva ambalaža trebala moći reciklirati.
Do tada će se zabrana primjenjivati na plastične predmete za jednokratnu uporabu kao što su tanjuri, šalice i kutije koje koriste restorani brze hrane, folije za kovčege u zračnim lukama i vrlo lagane plastične vrećice s tržnica prehrambenih proizvoda.
/// Postupno se uklanjaju minijaturna pakiranja toaletnih proizvoda iz europskih hotela
Kako bi se spriječili štetni učinci na zdravlje, odobrena je i zabrana upotrebe takozvanih 'zauvijek kemikalija' (per- i polifluorirane alkilne tvari - PFAS) u ambalaži koja dolazi u dodir s hranom.
EU će primjenjivati određene ciljeve ponovne uporabe, kao što je 10 posto na ambalažu za van i na spremnike za piće, osim onih za vino ili mlijeko. Karton će također biti izuzet. Dogovoreno je i kako prazan prostor ne smije činiti više od 50 posto zapakirane robe.
Odredbe se neće primjenjivati na vrlo mala poduzeća, a sporazum još treba odobrenje Europskog parlamenta i vlada zemalja članica bloka.
Zahtjevi održivosti i reciklirani sadržaj
Sporazum pojačava zahtjeve za tvari u pakiranju uvođenjem ograničenja za stavljanje na tržište ambalaže koja dolazi u dodir s hranom koja sadrži per- i polifluorirane alkilne tvari (PFAS) iznad određenog praga.
Također odražava glavne ciljeve do 2030. i 2040. za minimalni sadržaj recikliranog materijala plastične ambalaže, osim one koja se može kompostirati i ambalaže čija plastična komponenta predstavlja manje od 5 posto ukupne težine - koji su izuzeti iz ciljeva.
Nova bi pravila smanjila nepotrebnu ambalažu postavljanjem maksimalnog omjera praznog prostora od 50 posto u grupiranoj, transportnoj i e-trgovinskoj ambalaži, zahtijevajući od proizvođača i uvoznika osiguravanje da težina i volumen ambalaže budu minimizirani, osim za zaštićene dizajne pakiranja.
/// Koje europske zemlje najviše recikliraju?
Ponovna upotreba
Tekst postavlja nove obvezujuće ciljeve ponovne uporabe za 2030. i indikativne ciljeve za 2040.
Ciljevi se razlikuju ovisno o vrsti ambalaže koju koriste operateri: alkoholna i bezalkoholna pića (isključujući vino i aromatizirana vina, mlijeko i druga lako kvarljiva pića), transportnu i prodajnu ambalažu (isključujući ambalažu koja se koristi za opasne tvari ili veliku opremu i fleksibilnu ambalažu u izravnom dodiru s hranom) i skupnu ambalažu.
Kartonska ambalaža općenito je izuzeta od ovih zahtjeva. Mikropoduzeća su također izuzeta od postizanja tih ciljeva i uvedena je mogućnost za gospodarske subjekte da formiraju grupe od najviše pet krajnjih distributera kako bi ispunili ciljeve ponovne uporabe.
Parlament i Vijeće propisali su obvezu obrtnika koji nude proizvode 'za van' da kupcima ponude mogućnost da bez dodatnih troškova donesu svoje posude koje će puniti hladnim ili toplim napitcima ili gotovom hranom.
Osim toga, do 2030. aktivnosti 'za van' moraju nastojati ponuditi 10 posto proizvoda u formatima pakiranja prikladnima za ponovnu uporabu.