Početkom studenog tradicionalno se održava World Travel Market (WTM) u Londonu, jedan od najvećih i najvažnijih turističkih sajmova na svijetu na kojem i ove godine Hrvatska turistička zajednica predstavlja ukupnu hrvatsku turističku ponudu. Na sajmu, koji se održava od 4. do 6. studenog, sudjeluje hrvatska turistička delegacija predvođena ministrom turizma i sporta Tončijem Glavinom i direktorom HTZ-a Kristjanom Staničićem, a na hrvatskom štandu svoju ponudu predstavlja i 27 suizlagača.
"Ovaj sajam pruža vrijedan uvid u trendove koji će oblikovati turističku 2026. godinu – od preferencija i navika putovanja, preko interesa za određenim destinacijama, do raspoloživih budžeta i općeg raspoloženja za putovanja, a Hrvatsku predstavljamo kao kvalitetnu destinaciju koja nudi dobar odnos cijene i kvalitete, kao autentičnu i cjelogodišnju destinaciju, udaljenu samo nešto više od dva sata od UK-a. U dosadašnjem dijelu ove godine s UK tržišta bilježimo odlične rezultate i trendove te se ono nalazi među 10 najvažnijih inozemnih tržišta, a percepcija Hrvatske je izuzetno pozitivna. Hrvatsku prepoznaju kao visokokvalitetnu destinaciju koja daje vrijednost za uloženi novac, a pokazuje to i istraživanje Britanskog udruženja putničkih agencija (ABTA), gdje se Hrvatska za 2026. godinu nalazi u TOP 15 tržišta u koja Britanci žele putovati", poručio je ministar Glavina, nadodavši kako navedeno predstavlja dobre signale za sljedeću godinu u kojoj cjenovna konkurentnost ostaje ključna.
"Važno je da sada izađemo s ponudama dobrog odnosa cijene i kvalitete i zato pozivam cijeli turistički sektor da bude mudar i oprezan prilikom formiranja cijena posebice vodeći računa o glavnom dijelu godine, za koji istraživanja pokazuju da interes pada, jer se Britanci sve više okreću putovanjima van tog glavnog dijela. Uz to, moramo voditi računa i o ekonomskoj situaciji na ovom tržištu o kojoj se sada vode velike rasprave u UK i koja će isto biti izazovna te će i to sigurno utjecati na budžete za putovanja“, zaključio je ministar Glavina.
Tijekom prvog dana sajma sastanci su vođeni s predstavnicima partnera i organizacija kao što su Jet2.com & Jet2Holidays, EasyJet Holidays, Britansko udruženje putničkih agencija (ABTA), P-11 Group (Wimbledon), Travel Weekly i dr. Tijekom sastanaka predstavljene su dosadašnje aktivnosti i rezultati, a određeni partneri najavljuju i dodatna proširenja u svojim programima prema hrvatskim destinacijama. Navedeno najbolje potvrđuje i potpisani Sporazum o suradnji između Hrvatske turističke zajednice i Jet2 grupacije, pod kojom djeluju Jet2.com kao treći najveći avioprijevoznik u UK te Jet2Holidays kao jedan od vodećih britanskih turoperatora koji nudi paket aranžmane za cijeli Mediteran. Sporazum su potpisali direktor HTZ-a Kristjan Staničić i direktor za korporativne poslove i održivost u Jet2 David Neill.