Predstavljeni detalji poreza na nekretnine: raste porez na kratkoročni najam

Ujednačavanje poreznog opterećenja dugoročnog i turističkog najma

Autor:  HrTurizam.hr

23. rujna 2024.

Porez za nekretnine uvodi se od 01. siječnja 2025. godine - 0,6 do 8 eura po m2.

Ministar financija, Marko Primorac danas je u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici u sklopu sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća održao prezentaciju o novom krugu porezne reforme, a u kojem su prezentirani detalji poreza za nekretnine i rast porez na kratkoročni najam.

Mijenjat će se šest poreznih zakona - Zakon o lokalnim porezima, Zakon o porezu na dohodak, Zakon o doprinosima, Opći porezni zakon, Zakon o Poreznoj upravi i Zakon o PDV-u. 

USKORO VIŠE ...

Radi se o zajedničkom prihodu Države RH i gradova / općina. S tim kako će prihod od poreza na nekretnine dijeliti u omjeru: 80% jedinice lokalne samouprave, a 20% prema državnom proračunu. 

"Visina poreza za nekretnine ovisit će o odlikama jedinica samouprava, no država će raspisati raspon iznosa od 0,6 do 8 eura po m2." istaknuo je Primorac. 

Ako grad/općina ne donesene odluku od iznosu poreza na nekretnine, primjenjivat će iznos poreza na kuće za odmor po m2.

Zoniranjem će se moći više opteretiti vrjednije nekretnine, što će također odlučivati sami gradovi i općine. Objekti u centru grada ili na prvoj liniji od mora, moći će se više porezivati, od nekretnina koje se nalaze van centra grada. Što je opet odluka grada/općine, hoće li raditi zoniranje i po kojim uvjetima. 

Da bi bila oslobođena poreza, nekretnina mora biti deset mjeseci u dugoročnom najmu

Index turističke razvijenosti kao ključan faktor pri definiranju paušalnog poreza za kratkoročni najam

Ujednačavanje poreznog opterećenja dugoročnog i kratkoročni tj. turističkog najma, cilj je novog prijedloga visine paušalnog poreza na dohodak, istaknuo je ministar Primorac te naglasio kako je prosječno porezno opterećenje za dugoročni najam bio 8,4%, dok je za kratkoročni ili turistički najam taj porez iznosio oko 2%.

Visina paušalnog poreza utvrdit će se prema stupnju indeksa turističke razvijenosti općine ili grada određenog propisom o turizmu. Također, kao i po pitanu poreza na nekretnine, općine i gradovi donosit će odluku o visini paušalnog poreza.

Sada se prema prijedlogu radi ujednačavanje poreznog opterećenja dugoročnog i turističkog najma, kao što je prikazano na slici 2. 

Index turističke razvijenosti ( ITR ) kao ključan faktor pri definiranju paušalnog poreza. Iznos poreza na dohodak iznosit će 12% na 70% ostvarenih privitka, a zavisno po Indeksu turističke razvijenosti. S druge strane, raspon paušalnog poreza na dohodak po krevetu iznosit će također po ITR klasifikaciji ( Slika 1 ). 

Za nekretnine koje se kratkoročno iznajmljuju u najrazvijenijim turističkim destinacijama plaćalo bi se paušalno najmanje 150 eura po krevetu, a najviše 300 eura, dok bi se za ITR4 plaćao u rasponu od 20 do 100 eura po krevetu. 

Također, vezano uz porez za nekretnine, dugoročni najam neće imati poreza na nekretnine, dok će porez za nekretnine vrijediti za kratkoročni najam. 

Screenshot 2024 09 23 at 14

Screenshot 2024 09 23 at 14

Cijeli prezentaciju možete pogledati u prilogu. 

Autor:  HrTurizam.hr

23. rujna 2024.