Zrakoplovne tvrtke traže smanjenje zračnih pristojbi diljem Španjolske

To bi poboljšalo konkurentnost zemlje globalno, potaknulo ulaganja i stvaranje novih radnih mjesta.

Foto: Johannes Kirchherr / Pixabay

Autor:  HrTurizam.hr

23. veljače 2026.

Međunarodno udruženje zračnog prijevoza (IATA) i Španjolsko udruženje zrakoplovnih tvrtki (ALA) smatraju da bi se španjolske zračne pristojbe do 2031. trebale smanjivati ​​za 4,9% godišnje.

Potez je to za koji ova udruženja tvrde da bi povećao konkurentnost i očuvao investicijski program od gotovo 10 milijardi eura.

Španjolski državni operater zračnih luka AENA (Aeropuertos Españoles y Navegación Aérea) nedavno je predložio godišnje povećanje zračnih pristojbi za 3,8% (isključujući inflaciju) za petogodišnje razdoblje od 2027. do 2031. Podsjetimo, prethodno je Ryanair već smanjio više od milijun ljetnih sjedala za Španjolsku zbog rastućih pristojbi.

IATA i ALA sada se, čini se, pridružuju Ryanairovom prosvjedu, tvrdeći da AENA dosljedno podcjenjuje rast prometa. Prema brojkama koje je IATA podijelila u priopćenju za javnost, između 2017. i 2025. (isključujući dvije godine pandemije), stvarni putnički promet bio je u prosjeku 15,3% veći od prognoza, što je AENA-i omogućilo zaradu od 1,3 milijarde eura reguliranih prihoda. Udruge navode da su te troškove snosili zrakoplovni prijevoznici i potrošači.

"AENA je godinama manipulirala regulatornim sustavom zarađujući milijune eura više nego što je trebala na štetu putnika, zrakoplovnih prijevoznika i španjolskog gospodarstva. To se mora zaustaviti. AENA je ostvarila prekomjerne prinose kreativnim pristupom predviđanju, a njezin zahtjev za daljnjim povećanjem je apsurdan. Ako se odobri, ostvarila bi najveći regulirani prinos od bilo kojeg usporedivog operatera zračnih luka u Europi. To je neodrživo i nerealno - moramo vidjeti smanjenje naknada", izjavio je Rafael Schvartzman, regionalni potpredsjednik IATA-e za Europu.

IATA i ALA stoga predlažu smanjenje naknada za 4,9% kao način uravnoteženja rastućih naknada. Prema udruženjima, to bi i dalje ostavilo prostora za investicijski program AENA-e od 10 milijardi eura budući su globalne konzultantske tvrtke Steer i CEPA pokazale da će putnički promet rasti u prosjeku za oko 3,6% godišnje (u usporedbi s AENA-inom prognozom od 1,3% godišnje). Povrat kapitala za AENA-u time bi iznosio 6,35%.

"Naš prijedlog za smanjenje naknada od 4,9% poboljšat će konkurentnost Španjolske kao međunarodne destinacije, potičući ulaganja i stvaranje radnih mjesta u širem gospodarstvu. Istodobno, AENA si i dalje može priuštiti svoj investicijski plan od 10 milijardi eura i ostvariti razumne prinose svojim dioničarima. Ovo je obostrano korisna situacija za putnike, Španjolsku i zrakoplovnu industriju. Radujemo se što će regulatori pregledati dokaze i donijeti ispravne zaključke", dodao je Schvartzman. Hoće li AENA popustiti zahtjevu i Ryanairovom prosvjedu, zasad ostaje nejasno.

/// Ryanair zbog zračnih pristojbi najavio daljnja smanjenja kapaciteta diljem Europe

Izvor: IATA

Autor:  HrTurizam.hr

23. veljače 2026.