Domaći turisti imaju ključnu ulogu u održivosti svake turističke destinacije.
Za ostvarenje cjelogodišnjeg turizma, važnu ulogu imaju domaći turisti – bilo kroz kratke izlete, vikend boravke ili duže odmore. Ova promjena može donijeti dugoročne koristi za turizam, lokalno gospodarstvo, ali i za nas same.
Može li cjelogodišnji turizam postojati bez domaćih gostiju?
Odlično postavljeno pitanje jer domaći gosti su često "zanemareni" i cijeli fokus se stavlja ponajviše na strane goste. No kada pogledamo brojke, činjenice svake godine govore drugačije.
Naime, tijekom razdoblja siječanj-prosinac u 2024. godini najveći udjel u ukupnim noćenjima ostvarilo je njemačko tržište ( 21% ) , a zatim slijede tržišta Hrvatske ( 12% ), Slovenije ( 10% ) i Austrije ( 8% ). Pogotovo su domaći gosti važni u pred i posezoni tj. za cjelogodišnji turizam, kada je doprinos našem turizmu značajniji u ukupnom postotku.
Iako je istraživanje vlastitih ljepota ponekad zanemareno, Srednja Dalmacija nudi bogatstvo koje čeka na otkrivanje – ne samo od strane stranih turista, već i od nas, domaćih putnika.
Upravo zato Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije ( TZ SDŽ ), u suradnji s Institutom za turizam, provela je istraživanje „Analiza domaće turističke potražnje u Splitsko-dalmatinskoj županiji“ s ciljem dubinskog razumijevanja navika i stvarnih ili percipiranih prepreka domaćih turista za posjete županiji, prije svega izvan glavne ljetne sezone.
Analiza također daje ključne odgovore kako bi saznala što motivira domaće turiste i kako najbolje iskoristiti potencijal koji oni donose.
Prema podacima sustava eVisitor, u prvih 11 mjeseci 2024. godine u Splitsko-dalmatinskoj županiji su registrirane 372 tisuće dolazaka i 1,399 milijuna noćenja domaćih turista u komercijalnim smještajnim kapacitetima. Na važnost domaćeg tržišta ukazuje značajan rast dolazaka i noćenja domaćih turista zadnjih godina, uz dostizanje rezultata ostvarenih u 2019. U 2024. godini povećan je i udio domaćeg tržišta u ukupnome. Kao i na razini Hrvatske, valja ukazati na znatno veću otpornost domaćeg tržišta u doba pandemije kada su domaći turisti ostvarili 18% svih dolazaka i 13% noćenja u komercijalnim smještajnim objektima u županiji.
Analiza zanimljivo pokazuje i kako domaći turisti u SDŽ znatno češće od inozemnih odsjedaju u hotelskom smještaju, što je dijelom izravna posljedica njihove veće zastupljenosti u izvansezonskom razdoblju kada je hotelskih smještaj cjenovno povoljniji.
Aktivnosti tijekom boravka
Lepeza aktivnosti u kojima sudjeluju posjetitelji u Splitsko-dalmatinskoj županiji izvan glavne ljetne sezone izrazito je široka - posjetitelji najčešće odlaze u restorane, razgledavaju gradove, plivaju/kupaju se, posjećuju povijesne građevine, pješače, odlaze u kupnju, posjećuju seoska domaćinstva, muzeje i galerije i bave se još čitavim nizom drugih aktivnosti. Gotovo svim aktivnostima, s izuzetkom posjeta sportskim događanjima i korištenja zdravstvenih usluga, u većoj se mjeri bave posjetitelji na višednevnim putovanjima.
Zadovoljstvo boravkom
Gosti županije koji su boravili izvan glavne ljetne sezone bili su kritični u ocjeni ponude destinacija
Nabolje ocijenjeni elementi su ljepota prirode, krajolika i mjesta (više od 80% ispitanika te je elemente ocijenilo najvišim ocjenama). Slijedi osoban sigurnost pa ukupni boravak u županiji izvan glavne ljetne sezone, kojeg je najvišim ocjenama ocijenilo 70% ispitanika.
Ispitanici nisu zadovoljni elementima prometa, uključujući organizaciju prometa u mjestu i ponudu lokalnog javnog prijevoza, prilagođenost destinacije osobama s posebnim potrebama, ali i biciklističkim stazama te nizom elemenata turističke ponude (primjerice ponudom zabave i sporta).
Zanimljivo je podatak iz analize kako je potražnja domaćeg tržišta za višednevnim putovanjima u Splitsko-dalmatinsku županiju je u porastu. Na tržištu privatnih višednevnih putovanja građana Hrvatske, udio Splitsko-dalmatinske županije je 12%, odnosno 400 tisuća privatnih višednevnih putovanja s odredištem u Splitsko-dalmatinskoj županiji u 2023. godini.
Podatak koji govori kako je potencijal rasta veliki.
Spomenuta analiza je temelji dokumet za strateški razvoj koju bi trebala imati svaka ozbljna destinacija i ulazi u DMO ( Destinacijske menadžment organizacije ) domenu kojo moramo težiti.
Moramo znati gdje smo, kako nas tržište vidi, koje su prednosti i izazovi, kako nas ciljna skupina percipira, koji segmente moramo popraviti ili više istaknuti... sve s ciljem kako bi se potaknula veća potražnja, u ovom slučaju, domaćih posjetitelja, posebno tijekom razdoblja izvan glavne turističke sezone.
Odlična analiza i pohvala za TZ SDŽ, kao i obavezno štivo za sve turističke dionike u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
/// Cjelokupno istraživanje istražite na: Analiza domaće turističke potražnje u Splitsko-dalmatinskoj županiji
2025. godina započela s blagim rastom prometa
Tijekom siječnja 2025. godine Splitsko – dalmatinsku županiju je prema podacima iz sustava eVisitor posjetilo 20.000 gostiju koji su ostvarili 64.000 noćenja u komercijalnom smještaju.
To je rast od 3% u dolascima i 1% u noćenjima u odnosu na isti mjesec prošle godine. Pri tome su najveći broj noćenja ostvarili domaći turisti, turisti iz BiH, Njemačke i Slovenije. Kad su u pitanju destinacije, najveći broj noćenja ostvaren je u Splitu i Makarskoj.