Na jučer održanom Vijeću ministara unutarnjih poslova u Bruxellesu donijeta je odluka kojom od 1. siječnja 2025. Bugarska i Rumunjska ukidaju granične kontrole na svojim unutarnjim kopnenim granicama.
Pristupanjem ovih dviju država schengenski prostor se širi na 29 zemalja, čime će se dodatno ojačati suradnja bez granica unutar Europe. Odluka je donesena nakon višegodišnjih pregovora i otklanjanja primjedbi Nizozemske i Austrije koje su se dugo opirale zbog straha od ilegalnih migracija i loše granične kontrole.
Prepreke
Proces pristupanja Rumunjske i Bugarske Schengenu odugovlači se od 2011. Nizozemska i Austrija godinama su tvrdile da zemlje ne čine dovoljno u borbi protiv korupcije, organiziranog kriminala i jačanja graničnih kontrola.
Ova kritika dovela je do opetovanih blokada, unatoč potpori drugih država članica bloka. Međutim, posljednjih su godina Rumunjska i Bugarska poduzele različite korake kako bi ispunile uvjete.
Veliki napredak dogodio se ranije ove godine, kada su stanovnici obiju zemalja već mogli slobodno putovati preko zračnih i morskih luka unutar Schengena.
Konačnim pristupanjem 1. siječnja 2025. također će se ukinuti granične kontrole za kopnena putovanja, čime će se u potpunosti ostvariti slobodno kretanje ljudi.
/// Europsko vijeće usvojilo je ažurirani Zakonik o schengenskim granicama
Jedan od glavnih razloga zašto su Nizozemska i Austrija odustale od otpora je značajan pad broja migranata koji ulaze u Europu preko istočnoeuropskih graničnih ruta.
Granica između Austrije i Mađarske, dugo leglo ilegalne migracije, doživjela je pad sa 70.000 presretenih migranata 2022. na samo 4.000 prošle godine. Ove su brojke na kraju uvjerile Austriju da povuče svoj veto.
Granična kontrola
I u Nizozemskoj je pad broja migracija i poboljšana suradnja u području granične kontrole dovela do promjene kursa. Ministrica Marjolein Faber, odgovorna za azil i migracije, dala je zeleno svjetlo u ime Nizozemske, unatoč protivljenju unutar svoje stranke.
Proširenje na Rumunjsku i Bugarsku predstavlja važnu prekretnicu, ali također razotkriva ranjivosti schengenskog sustava. Iako je to područje sa svojih 420 milijuna stanovnika najveće bezgranično područje suradnje na svijetu, unutarnje granične kontrole sve se više privremeno ponovno uvode.
Tijekom pandemije koronavirusa i nedavno zbog zabrinutosti oko neregularnih migracija, nekoliko država članica poduzelo je mjere koje su načela Schengena stavile na kušnju.
Nizozemska je ovog tjedna također odlučila uvesti privremene granične kontrole na granicama s Njemačkom i Belgijom.
Marechaussee je rasporedio dodatno osoblje za borbu protiv neregularnih migracija i prekograničnog kriminala, iako je to relativno ograničeno raspoređivanje: oko pedeset dodatnih zaposlenika stavljeno je na raspolaganje za čuvanje 840 graničnih prijelaza.
Solidarnost kao temelj
Unatoč izazovima, proširenje Schengena ostaje snažan simbol europske solidarnosti. Za Rumunjsku i Bugarsku pristupanje nije samo priznanje njihovim reformskim naporima, već i znak povjerenja u njihovu ulogu unutar europske suradnje.
Puna integracija u Schengen otvara vrata njihovim građanima za lakše putovanje, veće ekonomske mogućnosti i lakši kontakt s obitelji i prijateljima drugdje u Europi.
/// Rumunjski i bugarski put u Schengen potiče rast turizma, no neka pitanja ostaju otvorena