Aquaparkovi su danas neizostavan segment u razvoju turističke infrastrukture, osobito u destinacijama koje ciljaju na obiteljski turizam.
Ovakvi sadržaji ne samo da povećavaju konkurentnost i dodanu vrijednost plaže, već pridonose i povećanju prihoda, duljem zadržavanju gostiju te njihovom boljem ukupnom zadovoljstvu. Međutim, iza aquaparkova stoji jedan od najvažnijih izazova, a koji se često zanemaruje – a to je pitanje sigurnosti.
Sigurnost u aquaparkovima ne podrazumijeva samo kvalitetnu infrastrukturu i pravilno održavanje sadržaja, već i usklađenost sa strogim europskim sigurnosnim standardima. Roditelji sve više vrednuju destinacije koje nude sigurno okruženje za njihovu djecu, što aquaparkovima nameće odgovornost da budu ne samo zabavni, već i potpuno pouzdani.
Upravo po pitanju sigurnosti, Europski certifikat sigurnosti postaje obaveza za sve aquaparkove u EU. Fokus je na sigurnosti kao najvažnijem segmentu koji je nažalost u praksi do sada imao veliku zakonsku rupu oko certificiranja.
U razgovoru s Ernestom Kiseljakom, vlasnikom tvrtke AB original d.o.o. koja je službeni regionalni distributer za američke AQUAGLIDE aquaparkove na napuhavanje od 2009. godine razgovarali smo o novim strogim kontrolama koje uvodi EU od iduće godine. S obzirom na promjene i nova pravila Europske unije u 2025. nova regulativa bi trebala donijeti na tržištu aquaparkova povećanje sigurnosti, što je u fokusu svih koji kupuju ili planiraju investiciju u aqapark na napuhavanje - od destinacija, kampova do hotelskih resorta.
"Praksa u Europi pokazala je kako određeni kineski proizvođači manipuliraju sa sigurnosnim certifikatima koje mogu dobiti u Kini. Naime neki brandovi su tako certificirali jedan jednostavan element iz svog asortimana i zatim kopirali taj certifikat na ostatak ponude tj. na sve elemente aquaparka. Tu su praksu uočile inspekcije i zadnjih su se godina time bavile carine na nivou EU. Sada će svi aquaparkovi koji se prodaju i postavljaju u EU morati imati valjane europske certifikate kvalitete kao što je TUV. Naime jedino će posjedovanje Europskih certifikata kvalitete biti valjani dokaz da se radi o proizvodima koji su napravljeni od materijala koji nisu štetni za zdravlje djece i da su konstruirani na siguran način", naglašava Ernest Kiseljak.
Na pitanje kako će u praksi izgledati kontrola, tj. tko će kontrolirati valjanost novog TUV certifiakta, Kiseljak napominje kako je to pitanje za Carinsku upravu, jer oni su ti koji provode takve stvari.
"Prema informacijama iz članica EU gdje su se nova pravila već implementirala ima više razina kontrole. Prvi nivo je pri samom uvozu gdje carina traži kompletnu dokumentaciju uključujući TUV certifikate za svaki element koji ulazi u EU. Drugi nivo kontrole je nakon što se aquaparkovi postave na vodenu površinu. U Grčkoj je već ovo ljeto taj dio kontrole provodila Lučka kapetanija u suradnji s carinom. Uglavnom je Lučka kapetanija regularno obilazila sve lokacije pod koncesijom i slikala sve elemente i brojeve otisnutih certifikata, zatim su vlasnicima odredili rok od 48 sati za predočenje TUV certifikata za svaki pojedinačni element. Ako vlasnik aquaparka to nije ispunio dobio bi uz novčanu kaznu, trenutnu zabranu rada i rok za hitno uklanjanje takve strukture iz mora. U Nizozemskoj vlasnici aquaparkova navode kako su im ljetos svima kontrolirali posjedovanje TUV certifikata. To je izuzetno važno jer se bez kontrole može dogoditi da nam djeca završe, ne samo u konstrukcijski nesigurnom parku već i na elementima koji su završno obrađeni kemijski toksičnim ili čak kancerogenim materijalima ili bojama", ističe te dodaje kako je AQUAGLIDE američki aquapark brand, koji je u svijetu aquaparkova na napuhavanje sinonim za kvalitetu, atraktivnost, jednostavnost korištenja, sigurnost i profitabilnost.
Sigurnost je glavni prioritet, tako da uz certifikate koji se traže u Americi ili Australiji posjeduju i europski TUV certifikat za svaki od 115 elemenata. Atraktivnost je slijedeća velika prednost AQUAGLIDE aquaparkova.
"Ako vaš aquapark posjeduje prave atrakcije tipa tobogan visine 5 ili 6 metara, još ako taj tobogan ima navodnjavanje, uz taj tobogan stavite 8 metara visoku ljuljačku opremljenu s cirkuskim trapezom, koje će dijete tome odoljeti. Atraktivni aquaparkovi privlače više korisnika i omogućavaju naplatu veće vrijednosti za istu jedinicu vremena. Zaboravite dosadne parkove kroz koje se samo trči i u kojima je najveća atrakcija trampolin, to je prošlost. Atraktivan aquapark će prije privući pažnju i dobiti posjetitelje u odnosu na neki običan aquapark. Iz istog će se razloga i djeca i roditelji ponovo vratiti upravo u AQUAGLIDE. Naša iskustva govore kako naša atraktivnost osigurava u prosijeku 50% više prihoda spram klasičnih", naglašava Kiseljak. Jednostavnost korištenja je možda i najvažnija prednost AQUAGLIDE aquaparkova. Naš sugovornik odgovara kako je jednostavnost korištenja direktno povezana s time koliko će vremena djeca provesti u aquaparku, ali i sa sigurnošću samog aquaparka.