Građanska inicijativa "Spasimo male obiteljske iznajmljivače" u subotu je u Zagrebu organizirala prosvjed vezano uz najavljene zakonske izmjene, a koje predstavljaju promjenu uvjeta za njihovo poslovanje.
Na "skupu nezadovoljstva" pod nazivom "Da slobodi rada iznajmljivača, ne diskriminaciji, zabranama i porezima koji nas uništavaju!", kod zagrebačkog Trga Francuske Republike okupilo se nekoliko stotina građana iz cijele Hrvatske.
Prosvjed je reakcija na više Vladinih zakonskih inicijativa koje bi na snagu trebale stupiti od iduće godine, poput uvođenja poreza na nekretnine na kratkoročni, turistički najam, povećanje paušala po krevetu u turizmu, potrebu dobivanja suglasnosti za apartman u zgradi od 80 posto suvlasnika, te definiranje "domaćina" i iznajmljivača" u turizmu prema prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.
Danas je ministar turizma i sporta Tonči Glavina održao sastanak s predstavnicima Građanske inicijative „Spasimo male iznajmljivače“, na kojem se razgovaralo o ciljevima reforme upravljanja razvojem turizma te zahtjevima ove građanske inicijative.
„Odluke koje smo donijeli u okviru reforme koju provodimo čvrsto su utemeljene na podacima i analitici sustava eVisitor i nije istina, kako se moglo čuti ovih dana u javnom prostoru, da su neistiniti. Podaci jasno pokazuju kako je u Hrvatskoj u manje od godinu dana u segmentu privatnog smještaja na tržište stavljeno novih 46 tisuća kreveta i kako taj broj i dalje raste. Gledajući razdoblje od 2016. godine do danas imamo porast kreveta u privatnom smještaju za više od 175 tisuća. Pritom od 2018. godine kontinuirano pada broj dana popunjenosti te u ovoj godini bilježimo svega 58 dana popunjenosti ove vrste smještaja“, odgovorio je Glavina na prozivke predstavnika građanske inicijative te dodao kako ovi pokazatelji znače samo jedno – neodrživost sustava privatnog smještaja.
Ministar je na sastanku prezentirao pokazatelje na kojima se temelje promjene koje se uvode, između ostalog i kroz izmjene i dopune Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, u okviru kojeg se uvodi i pojam „domaćina“.