Najveći broj hrvatskih toplica, specijalnih bolnica koje čine okosnicu lječilišnog dijela zdravstvenog turizma, nalaze se u središnjem dijelu Hrvatske. Njihova uloga je biti pokretači i okosnice turističke ponude u svojim destinacijama.
U prošlosti su toplički gradovi bili središta kulturnog, zabavnog i političkog života. Njihovo značenje je nanovo posebno došlo do izražaja nakon pandemije, otkriva Marcel Medak, direktor Turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije.
Ponuda zdravstvenog turizma unutar Klastera središnje Hrvatske
Kao specijalista zdravstvenog turizma, dugogodišnji predsjednik Zajednice zdravstvenog turizma pri HGK i bivši ravnatelj Daruvarskih toplica, člana ESPA i EHTTA međunarodnih udruženja s područja Europe, naš je sugovornik itekako relevantan za razgovor o temi zdravstvenog turizma.
„Pandemija je u prvi plan kao motiv putovanja stavila zdravlje što smatram ekskluzivnom prilikom za revitalizaciju postojećih toplica. No da bi se to dogodilo, hrvatske toplice treba privatizirati po uzoru na slovenski model”, poručuje Medak.
Naše toplice ne posvećuju dovoljno pažnje preventivnim programima, dodatnoj ponudi i kvalitetnom smještaju koji ovog trenutka nisu na razini da bi bili ozbiljni konkurenti razvijenim turističkim zemljama iz okruženja kao što su, primjerice, Slovenija, Mađarska ili Austrija, nastavlja.
Medicinski turizam je na visokoj razini i tu prednjači dentalni, a wellness turizam se svodi isključivo na ponudu wellness programa u hotelima i manjim wellness centrima.
„Velika prilika je medicinski wellness koji se može provoditi primarno u zdravstvenim ustanovama, ali i u hotelima, uz preduvjet da se programi provode uz liječnički nadzor, što je za sada najizvedivije u toplicama”, govori ovaj profesor kineziologije koji se dodatno školovao na Fakultetu za menadžment i turizam u Opatiji te na poslijediplomskom specijalističkom studiju stekao zvanje specijaliste zdravstvenog turizma.
„Najveće prednosti zdravstvenog turizma kao selektivnog oblika pred ostalim oblicima turizma, po meni su nepostojanje sezonalnosti, značajno duži boravak i veća cijena takvih usluga”, naglašava.
Ovo nije samo prilika za kontinent, kaže, već način kako postojeći subjekti na moru, upravo korištenjem morske vode kao prirodnog ljekovitog činitelja i okosnice preventivnih kao i wellness programa, mogu - ako žele - osigurati cjelogodišnje poslovanje.
„Također vidim šansu u povezivanju i učlanjivanju u međunarodne asocijacije radi stjecanja i razmjene iskustva i pozitivnih primjera iz prakse. Zahvaljujući mojem angažmanu u EHTTA, osim Daruvara koji je u toj asocijaciji od 2011. godine, danas su članovi i grad Varaždinske toplice te Lipik”, navodi.
Medak je, na međunarodnom planu, od 2011. do kraja 2017. bio član izvršnog odbora EHTA-e (European Historical Termal Town Association) ispred grada Daruvara, a od 2019. predstavlja Hrvatsku u udruženju ESPA (European Spa Association) preko HGK.