Znamo li što se to točno smatra svjetlosnim zagađenjem? Laička definicija kaže da je to svaka nepotrebna/ nekorisna emisija umjetne svjetlosti u prostor izvan zone koju je potrebno osvijetliti. A svako emitiranje umjetnog svjetla u područja gdje je ono nepotrebno ili neželjeno rezultira zagađenjem neba i okoline viškom svjetlosti odnosno nestankom noći.
A koje su joj posljedice? Zdravstveni problemi i narušavanje eko sustava. Dakle, jasno je - opasno je i štetno, trebali bi je se kloniti. No, je li u današnje vrijeme to moguće? Kamo god da krenemo u Hrvatskoj, bliješti. Snažna i štetna rasvjeta je na cestama van naselja, na autocestama, bliješte led ekrani, odmorišta uz autoceste osvjetljenja su poput gradilišta, svijetle se tornjevi crkava, ponegdje i križevi.
Kad vozača zabljesne svjetlosni pano uz cestu, ne šteti samo eko sustavu, nego je i opasna po sigurnost u prometu. No, koga briga? Što više bliješti, to je uočljivije, a to je cilj, zar ne? No, sve bi nas trebalo i te kako biti briga, brinemo li o svome zdravlju i onome eko sustava bez čije dobrobiti opet ne može biti dobro ni čovjeku. Kad noću, primjerice, prolazimo nogostupom, nikad se ne zapitamo čemu ispod lampe svjetlosni krug, umjesto da osvjetljava samo tlo pod nogama. Posljedica je to dizajna većine rasvjetnih tijela, uglavnom dizajnirana tako da svjetlost emitiraju u svim smjerovima, umjesto ciljano, na površinu koju treba osvijetliti. Svi znamo kako izgled većina lampi umjetne rasvjete, okrugle su, izbačene iz rasvjetnog stupa i svjetlo bacaju ukrug.
Da bi ekosustav preživio, potrebna je jasna izmjena dana i noći, a upravo zbog svjetlosnog zagađenja dolazi do poremećaja prirodnih ciklusa – noći nestaju dan je predug. Noćne životinje ne stignu se nahraniti, dnevne odmoriti, ljudi pate od poremećaja sna, životnog ritma pa čak i hormonalnih poremećaja.
Iako se od 1. travnja 2023. godine u Hrvatskoj u potpunosti počeo primjenjivati Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, pogledamo li u nebo, osobito iznad veliki gradova, rijetki ga se doista i pridržavaju. Komunalni redari, koji vrše nadzor ne ulijevaju baš strahopoštovanje, pritom ni sami ne znaju što bi točno trebali raditi i kako ocijeniti tko je kriv a tko prav. Da, inspektori bi trebali reagirati, ali njih se u Hrvatskoj, pa tako i u nadležnom Fondu za zaštitu okoliša, treba tražiti svijećom.