Jedan od restorana o kojima se zadnjih mjeseci puno priča je zagrebački Matrix koji je autorsku hranu s potpisom vrhunskog chefa učinio pristupačnom svima. Zanimljiva gastro priča brzo je našla svoje mjesto i u medijima što ne čudi jer iza nje stoji najpoznatiji hrvatski spin doktor Krešimir Macan, a fotografije maštovitih kreacija chefa Marka Jantoleka preplavile su društvene mreže. Kombinacija magičnog PR-a, nadarenog chefa i vrhunske somelierke Zagrebu je donijela odličnu novu gastronomsku priču s autorskim potpisom.
Krešimir Macan suvlasnik je restorana Matrix u Zagrebu i tvrdi kako je mu je ovaj pothvat svakako bolji od politike jer dok politika dijeli, hrana i vino spajaju. Zajedno sa IT stručnjakom Marijom Stipanovićem, koji je u restoranskom biznisu već duže vrijeme uspješan, Macan se upustio u novu avanturu. Okupili su vrhunski tim s mladim zagrebačkim chefom Markom Jantolekom u kuhinji te iskusnom somelierkom i ženom iz svijeta ugostiteljstva Istrijankom Manuelom Maras za stolom. Vrsni PR-ovac Macan u jednoj rečenici pojasnio je cijelu filozofiju: ”Ono što nudimo u Matrixu prije svega je doživljaj”.
Macan je prije ove nove životne avanture želio naučiti sve: "Proučio sam kako se servira hrana, kako se slaže stol, kako funkcionira komplicirani mehanizam od kuhinje do gosta. Jedino tako gostu možete pružiti obećani doživljaj – jer u njemu sve igra – od vrhunske hrane, usluge, do samog ambijenta. Godinama sam, što poslovno što privatno, po restoranima i često je nešto falilo za potpuni doživljaj. Negdje gazda nije imao razumijevanja za ambicije chefa pa je usluga bila ispod kvalitete hrane, negdje je chef bio lijen nešto promijeniti na iznimnoj lokaciji, a često je sve bilo podređeno količini i zaradi, iako je potencijala bilo za puno više da se radilo drugačije. I tako se rodila ideja o jednom mjestu na kojem bi se sve to poklopilo što je više moguće", pojasnio je Macan za Glas Istre. Danas za Matrix već svi znaju, kao i za chefa čije kreacije su često na društvenim mrežama zadovoljnih gostiju.
Chef Matrixa Marko Jantolek završio je Ugostiteljsko-turističku školu u Zagrebu. Zatim je radio u nekoliko restorana, a prijelomna točka u karijeri je poziv Gorana Kočiša, bivšeg chefa i suvlasnika Noela u jedinog zagrebačkog restorana s Michelinovom zvjezdicom. U Noelu je pekao zanat petnaest mjeseci, a utjecaj rada s vrhunskim mentorom u fine dining restoranu evidentan je meniju Matrixa. Po odlasku iz Noela, Jantolek je bio sous chef, a zatim i glavni chef bistroa Pod zidom. U projektu Matrix ovaj popularni chef sudeluje od prvog dana. Posjet smo iskoristili za upitati Marka kakvo je stanje na hrvatskoj gastronomskoj sceni.
„Hrvatska gastronomska scena, nažalost, još uvijek jako zaostaje za svjetskom scenom. Moram priznati da su se stvari pokrenule i vidi se napredak nabolje, međutim to još uvijek nije dovoljno dobro i nema dovoljno kvalitetnih dugoročnih projekata koji bi Hrvatsku stavili u vrh svjetske gastronomije, iako po predispozicijama resursa s kojima raspolažemo itekako imamo mogućnost i tamo pripadamo.
Zemlja smo s odličnim resursima, u nekim stvarima smo i bez konkurencije. Naša maslinova ulja su među najcjenjenijima i najboljima u svijetu, istarski tartufi, vrhunska vina iz cijele hrvatske, sirevi, meso, riba, voće i povrće… sve su to proizvodi koji su domaći, vrhunske kvalitete, prepoznatljivi i upravo zato polazimo od sebe i u Matrixu koristimo isključivo te domaće namirnice iz malih OPG-ova za najbolju kvalitetu jela, a time postižemo razliku koja se, vjerujte mi, itekako osjeti. Smatram da ta bogatstva koja imamo moraju biti vodilja i smjer po kojem će se Hrvatska pozicionirati na gastronomskoj karti i biti svima prepoznatljiva," ističe chef Matrixa Marko Jantolek.
Gorući problem hrvatskog turizma je nedostatak radne snage, a Jantolek zaključuje kako ovaj problem započinje već u sustavu obrazovanja.
"Tko voli kuhanje, za njega je ono svakako maraton, stoga treba biti optimističan, uporan i željan znanja i učenja. Što se tiče Hrvatske, problem počinje sa katastrofalnim školstvom za tu struku. Dizanjem kvalitete gastronomije, ulaganjem u gastronomiju, otvaranjem kvalitetnih restorana, barova, hotela, škola... omogućit ćemo mladima bolje i brže napredovanje. Mladi kuhari nisu dovoljno educirani i imaju potpuno kriva očekivanja od turizma. Uz sebe nemaju kvalitetne mentore koji će ih usmjeriti u pravom smjeru te su oni samim time prepušteni sami sebi i vlastitim angažmanom mogu zaista napredovati. Kod svake prinove u Matrixovoj kuhinji, primarni cilj nam je kroz upoznavanje s procesima detektirati nedostatke u znanju s kojima dolazi te napraviti kvalitetnu edukaciju i usmjeravanje. Naša jela su kompleksna i zahtijevaju dobro poznavanje raznih tehnika koje svakodnevno koristimo, a esencijalne su za njihovu pripremu. Smatram da je to ispravan i jedini dobar pristup, jer osim što osiguravamo standard kvalitete jela na koji je gost navikao i koji očekuje, mladim kuharima najčešće otvaramo neke nove vidike i širimo znanje koje kasnije i sam može nadograđivati" naglašava Jantolek.