Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom u razdoblju od 2019. do 2021. proveo je projekt „Audiomenadžment u funkciji održivog razvoja hrvatskog turizma“.
Voditelji projekta prof. dr. sc. Christian Stipanović i izv. prof. dr.sc Diana Grgurić pripremili su priručnik "Audiomenadžment u turizmu“ kojem je cilj utvrđivanje važnosti valorizacije glazbe i zvuka u okviru održivog razvoja i upravljanja turističkom destinacijom.
Audiomenadžment je upravljanje zvukom i glazbom. Glavni je cilj implementacije audiomenadžmenta postizanje jedinstvenog doživljaja i novih turističkih iskustava destinacije, u procesu rekoncepcije ponude i promocije koji se temelji na održivom razvoju i autohtonim vrijednostima.
Priručnik se bavi audiomenadžmentom u razvoju turizma destinacije. Nudi prve spoznaje o audiomenadžmentu u hrvatskom turizmu i otvara temu o upravljanju zvukom i glazbom u ponudi i promociji s ciljem razvijanja novih doživljajnih vrijednosti. Analiza audiomendžmenta u hrvatskom turizmu temelji se na istraživanjima koja su provedena 2019. i 2020. godine, s ciljem dobivanja uvida u sadašnje stanje valorizacije zvuka i glazbe i scenarij razvoja u budućnosti.
Priručnik pruža relevantne informacije i o temi buke koja je na velika vrata ušla već i u područje onečišćenja okoliša, skrećući pažnju na akustički okoliš kojemu je upravo turizam jedan od velikih prijetnji zbog turističkih stalno rastućih zahtjeva. Cilj priručnika je utvrđivanje važnosti valorizacije glazbe i zvuka u okviru održivog razvoja turističke destinacije, kao i unapređenja samog upravljačkog procesa koji u izazovima suvremenih kretanja iziskuje svestrani pristup. Dovodeći u interakciju akustičko i ekonomsko okruženje u upravljanju, priručnik o audiomenadžmentu nastoji potaknuti aktivno promišljanje održivog razvoja turizma kao jedinstvenog cilja bilo koje ekonomske aktivnosti koji štiti dobrobit ljudi bez ugrožavanja ili kompromitiranja opstanka prirodnih vrsta i zajednica i njihovih odnosa u zajedničkom okolišu.
Priručnik se sastoji od uvodnog dijela u kojemu se definira i određuje opseg problema AUDIOMENADŽMENTA U TURIZMU. Zatim se u poglavlju TURIZAM, GLAZBA I ZVUK, glazba i zvuk sagledavaju kao turistički resursi pozitivnih vrijednosti, čije se negativne posljedice u obliku buke razmatraju u idućem poglavlju PROBLEM ZVUČNOGA ONEČIŠĆENJA. SredišnjI dio priručnika bavi se audiomenadžmentom u hrvatskom turizmu. Postojeća situacija analizira se u poglavlju UPRAVLJANJE GLAZBOM I ZVUKOM U HRVATSKOM TURIZMU, dok se aspekti budućeg razvoja audiomenadžmenta u hrvatskom turizmu razmatraju u poglavlju SCENARIJ RAZVOJA. U poglavlju MODEL AUDIOMENADŽMENTA predstavlja se i analizira konkretan prijedlog modela audiomenadžmenta koji je izrađen na principima akustičke ekologije i partnerskog ekonomskog udruživanja. Posljednje poglavlje ZAKLJUČNA RAZMATRANJA nudi pogled na važnost audiomenadžmenta u rekoncepciji i razvoju novog turizma destinacije
Priručnik je objavljen u interaktivnom e-obliku, a možete ga proučiti i preuzeti OVDJE: AUDIOMENADŽMENT U FUNKCIJI ODRŽIVOG RAZVOJA HRVATSKOG TURIZMA