Ljeto je u punom zamahu, svi su "opijeni" turizmom i gužvama, rušimo nove rekorde, a turizam ponovno pokazuje svoja dva lica: ono masovno i preopterećeno, ali i ono autentično, promišljeno i lokalno orijentirano.
Dok Atena zatvara vrata Akropole zbog visokih temperatura, a Versailles se guši pod masama turista koje "ubijaju svaki užitak", postaje jasno da turizam mora naći novi smjer. Znamo to odavno, no očito moram imati neki "veliki pad dolazaka ili x nešto" ( iako niti globalna pandemija nije nas pokrenula na promijene ), no malo smo se ipak "razbudili" kada je prošle godine pala izvanpansionska turistička potrošnja. Ove godine je bilo "napeto" oko brojki, oko kojih stalno kao "bježimo", vezano uz dolaske s našeg glavnog emitivnog tržišta.
Iako realnost i percepcija su dva različita pojma, jer turizam ne pada, nego raste prema svim statistika, no kao što znamo statistika ili papir trpi svašta.
Zato novo stručno izvješće CityDNA jasno pokazuje da puko slijepo praćenje statistika i indeksiranja održivosti nije dovoljno. Potrebno je vratiti se u zajednicu i postaviti pitanje: "što nam brojke doista govore i što činimo s njima?" ili jednostavnije, moramo se početi ozbiljnije baviti brojkama, da vidimo, shvatimo i predvidimo što nam govore, koji su trendovi... ili još bolje početi se baviti upravljanjem i poslovnim procesima.
Naime, primjeri iz Walesa pokazuju kako pametna regulacija može transformirati tržište turističkog najma, zaštititi lokalne zajednice i osigurati održivi razvoj destinacija. Wales nije protiv turizma, naprotiv, radi se o granici fer partnerstva između turista i lokalnog stanovništva, što bi mogao biti putokaz i za druge destinacije. Btw i oni su u tržišnoj ekonomiji i imaju demokraciju.
Na drugoj strani Europe, portugalski Algarve pokazuje što znači smisleni turizamu praksi. Osim titule najbolje svjetske plažne destinacije, Algarve se ističe održivim praksama. Destinacija je to koja ne živi od nagrada već od sustavne brige za okoliš, zajednicu i kvalitetu gostiju pokazuje da drugačiji pristup nije samo moguć nego i isplativ. A nagrade su samo logičan slijed ili još jedna potvrda struke pravog smjera.
Smisleni turizam nije marketing ili kampanja, nego rezultat onoga što lokalna zajednica živi svaki dan. Kada lokalci sami osjete kvalitetu života, kad ih se pita i sluša, gosti dolaze kao logična posljedica, ne kao nametnuta statistika. Jer najbolja turistička kampanja nije ona koju dizajniramo, nego ona koju živimo.
Znate onu, najbolji marketing je onaj "od usta do usta". Uvijek bio i biti će.
Umjesto da se destinacije uvijek iznova oslanjaju isključivo na istraživanja stavova turista o Hrvatskoj (poput istraživanja Thomas Hrvatska), možda bi trebale više pažnje usmjeriti na istraživanje stavova vlastitih stanovnika o razvoju turizma i njihovoj kvaliteti života. Jedini pravi primjer takvog istraživanja, barem koliko je meni poznato, provela je Turistička zajednica Međimurske županije 2023. godine, ispitujući zadovoljstvo lokalne zajednice turizmom u njihovom kraju.
Radi se o ključnom, ali često zanemarenom elementu strateškog razvoja turizma, što je temeljna greška u gotovo svim turističkim politikama. Jer ako turizam ne razvijamo prvenstveno zbog boljeg života ljudi koji ondje žive - za koga ga uopće razvijamo? Ako se mlade visokoobrazovane obitelji moraju iseljavati u ruralna područja jer si ne mogu priuštiti kupnju stana s dvije prosječne medijalne plaće, koji je smisao i "end game"?
Baš je danas HRT objavio prilog na ovu temu: kratak, trajanjem svega 1:39 minuta, ali dovoljan za jedan precizan, surov šamar našoj turističkoj i razvojnoj strategiji. Ako ste već došli do ovog dijela teksta, odvojite još manje od dvije minute i pogledajte video prilog.
Link na video: Vlastiti stan postaje luksuz: Mlade obitelji sve češće sele na periferiju