Nakon objavljenog popisa 20 gradova kandidata za nagrade Europska zelena prijestolnica (European Green Capital) i Europski zeleni list (European Green Leaf) za 2027. godinu, temeljem procjene neovisnog panela stručnjaka, Europska komisija odabrala je sedam gradova koji ulaze u završnu fazu natjecanja za ove titule.
Odabir je izvršen na temelju postignuća i ambicija u suočavanju s urbanim ekološkim izazovima povezanim s trostrukom planetarnom krizom: klimatskim promjenama, onečišćenjem i gubitkom bioraznolikosti.
Izabrani gradovi postavljaju nove standarde spajajući inovativna rješenja s učinkovitim upravljanjem te kreirajući zdravije i održivije sredine za svoje građane.
Finalisti za titulu Europske zelene prijestolnice 2027. (gradovi s više od 100.000 stanovnika) su:
- Debrecen (Mađarska)
- Heilbronn (Njemačka)
- Klagenfurt am Wörthersee (Austrija)
Finalisti za titulu Europskog zelenog lista 2027. (gradovi s 20.000 i više stanovnika) su:
- Assen (Nizozemska)
- Benidorm (Španjolska)
- Saint-Quentin (Francuska)
- Siena (Italija)
Procjena kandidata temeljila se na sedam okolišnih područja: kvaliteta zraka, upravljanje vodama, bioraznolikost, zelene površine i održivo korištenje zemljišta, gospodarenje otpadom i kružno gospodarstvo, buka, ublažavanje i prilagodba klimatskih promjena.
"Među ovim gradovima nalaze se istinski predvodnici održivosti iz svih dijelova Europe - gradovi koji ne samo da provode zelene politike, već i osmišljavaju inovativna rješenja za održivu budućnost. Ova nagrada slavi iznimna postignuća i predanost naših gradova i njihovih čelnika, koji svojim trudom i vizijom predvode Europu prema održivosti. Od srca zahvaljujem svim građanima, djelatnicima gradskih uprava i gradonačelnicima na njihovom neumornom radu", izjavila je povjerenica Europske komisije za okoliš, otpornost voda i kružno gospodarstvo, Jessika Roswall.
/// Natječaj: Europska prijestolnica pametnog turizma i Europski zeleni pionir pametnog turizma
Europska zelena prijestolnica
Mađarski grad Debrecen istaknuo se najboljim ukupnim rezultatom. On prednjači u očuvanju i poticanju bioraznolikosti, zelenim površinama i korištenju zemljišta, kao i u gospodarenju otpadom i kružnom gospodarstvu. Povećao je zelene površine za 16 posto i zasadio tisuće stabala kako bi poboljšao mikroklimu.
Njemački Heilbronn je ostvario najviše ocjene u područjima kvalitete zraka, vode, buke, prilagodbe klimatskim promjenama i kružnog gospodarstva. Njegovo sveobuhvatno urbano planiranje uključuje upravljanje bukom kroz 'Landschaftsplan 2030' i 'Koncept mobilnosti', uz snažno uključivanje građana.
Austrijski Klagenfurt se istaknuo kvalitetom zraka, upravljanjem vodama i ublažavanjem klimatskih promjena. Glavni grad Koruške planira proširiti mrežu daljinskog grijanja i uložiti u zelenu logistiku, poput električnih teretnih bicikala. Posebno je pohvaljen za osiguravanje visoke kvalitete pitke vode i napredne sustave obrade otpadnih voda.