Poznati finalisti za Europsku zelenu prijestolnicu i Europski zeleni list za 2027.

U završnu fazu natjecanja za prestižne titule ulazi 7 od kandidiranih 20 gradova.

Izvor: Europska komisija

Autor:  HrTurizam.hr

23. srpnja 2025.

Nakon objavljenog popisa 20 gradova kandidata za nagrade Europska zelena prijestolnica (European Green Capital) i Europski zeleni list (European Green Leaf) za 2027. godinu, temeljem procjene neovisnog panela stručnjaka, Europska komisija odabrala je sedam gradova koji ulaze u završnu fazu natjecanja za ove titule.

Odabir je izvršen na temelju postignuća i ambicija u suočavanju s urbanim ekološkim izazovima povezanim s trostrukom planetarnom krizom: klimatskim promjenama, onečišćenjem i gubitkom bioraznolikosti. 

Izabrani gradovi postavljaju nove standarde spajajući inovativna rješenja s učinkovitim upravljanjem te kreirajući zdravije i održivije sredine za svoje građane. 

Finalisti za titulu Europske zelene prijestolnice 2027. (gradovi s više od 100.000 stanovnika) su:

  • Debrecen (Mađarska)
  • Heilbronn (Njemačka)
  • Klagenfurt am Wörthersee (Austrija)

Finalisti za titulu Europskog zelenog lista 2027. (gradovi s 20.000 i više stanovnika) su:

  • Assen (Nizozemska)
  • Benidorm (Španjolska)
  • Saint-Quentin (Francuska)
  • Siena (Italija)

Procjena kandidata temeljila se na sedam okolišnih područja: kvaliteta zraka, upravljanje vodama, bioraznolikost, zelene površine i održivo korištenje zemljišta, gospodarenje otpadom i kružno gospodarstvo, buka, ublažavanje i prilagodba klimatskih promjena.

"Među ovim gradovima nalaze se istinski predvodnici održivosti iz svih dijelova Europe - gradovi koji ne samo da provode zelene politike, već i osmišljavaju inovativna rješenja za održivu budućnost. Ova nagrada slavi iznimna postignuća i predanost naših gradova i njihovih čelnika, koji svojim trudom i vizijom predvode Europu prema održivosti. Od srca zahvaljujem svim građanima, djelatnicima gradskih uprava i gradonačelnicima na njihovom neumornom radu", izjavila je povjerenica Europske komisije za okoliš, otpornost voda i kružno gospodarstvo, Jessika Roswall

/// Natječaj: Europska prijestolnica pametnog turizma i Europski zeleni pionir pametnog turizma

Europska zelena prijestolnica

Mađarski grad Debrecen istaknuo se najboljim ukupnim rezultatom. On prednjači u očuvanju i poticanju bioraznolikosti, zelenim površinama i korištenju zemljišta, kao i u gospodarenju otpadom i kružnom gospodarstvu. Povećao je zelene površine za 16 posto i zasadio tisuće stabala kako bi poboljšao mikroklimu. 

Njemački Heilbronn je ostvario najviše ocjene u područjima kvalitete zraka, vode, buke, prilagodbe klimatskim promjenama i kružnog gospodarstva. Njegovo sveobuhvatno urbano planiranje uključuje upravljanje bukom kroz 'Landschaftsplan 2030' i 'Koncept mobilnosti', uz snažno uključivanje građana. 

Austrijski Klagenfurt se istaknuo kvalitetom zraka, upravljanjem vodama i ublažavanjem klimatskih promjena. Glavni grad Koruške planira proširiti mrežu daljinskog grijanja i uložiti u zelenu logistiku, poput električnih teretnih bicikala. Posebno je pohvaljen za osiguravanje visoke kvalitete pitke vode i napredne sustave obrade otpadnih voda.

Benidorm spanjolska ledinaa pixabay
Benidorm - Španjolska, foto: Pixabay

Europski zeleni list

Nizozemski grad Assen briljirao je u bioraznolikosti, zelenim površinama, kružnom gospodarstvu i ublažavanju klimatskih promjena. Grad provodi inovativne politike gospodarenja otpadom, uključujući prošireno prikupljanje plastike, metala i ambalaže, te inicijative poput Repair Cafés. 

Benidorm je dobio visoke ocjene za kvalitetu zraka i smanjenje emisija. Usprkos izazovima poput toplinskih valova i poplava, ovaj španjolski grad smanjio je potrošnju vode za 18 posto i postigao 36 posto ponovne uporabe vode. 

Francuski Saint-Quentin istaknuo se u upravljanju kvalitetom zraka i bukom te u kružnom gospodarstvu i klimatskim politikama. Grad bilježi značajno smanjenje onečišćenja zraka od 2014. godine, osobito amonijaka (NH3) i čestica iz prometa. Dodatno je pohvaljen inovativni sustav gospodarenja otpadom s digitalnim sustavom nagrađivanja 'CLIIINK'. 

Siena je briljirala u bioraznolikosti, zelenilu i korištenju zemljišta. Grad ima prosječno 28 m2 javnog zelenila po stanovniku, stopu recikliranja otpada od 61,4 posto, a na odlagališta se šalje samo jedan posto otpada. Siena je dobro ocijenjena i u području kvalitete zraka, voda i ublažavanja klimatskih promjena.

/// Torino i Benidorm nove su europske prijestolnice i ekološki pioniri pametnog turizma

Proglašenje u Vilnusu

Timovi gradova finalista bit će pozvani pred međunarodni žiri 1. i 2. listopada, kojim predsjeda Europska komisija, kada će predstaviti svoje komunikacijske strategije te akcijske planove o tome kako (u slučaju pobjede) planiraju provesti svoju godinu kao Europska zelena prijestolnica ili Europski zeleni list. 

Dobitnici nagrada za 2027. bit će proglašeni 2. listopada 2025. na svečanoj dodjeli u Vilniusu (Litva), aktualnoj Europskoj zelenoj prijestolnici za 2025. godinu. Dobitnik titule Europske zelene prijestolnice primit će novčanu nagradu od 600.000 eura. 

Nagrada Europski zeleni list može se dodijeliti jednom ili dvama gradovima, od kojih svaki dobiva po 200.000 eura. Nagrade su namijenjene za provedbu ključnih mjera u sedam navedenih područja i za organizaciju događanja koja podižu svijest građana. 

Titula Europske zelene prijestolnice ili Europskog zelenog lista nije samo prestižna već donosi brojne prednosti koje nadilaze godinu za koju se dodjeljuje. Pobjednički gradovi dobivaju pozornost na europskoj i svjetskoj razini, dok ujedno stvaraju dugoročan osjećaj optimizma. To privlači nove investitore, dodatnu nacionalnu podršku i ponos kod građana, objavila je Europska komisija.

Prestižnu titulu Europske zelene prijestolnice proteklih su godina osvojili gradovi: Stockholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Kopenhagen, Bristol, Ljubljana, Essen, Nijmegen, Oslo, Lisabon, Lahti, Grenoble, Tallinn, Valencia, Vilnius i portugalski Guimarães. 

Nagradu Europski zeleni list dosad su osvojili su: 2015. Torres Vedras (Portugal) i Mollet del Valles (Španjolska), 2017. Galway (Irska), 2018., Leuven (Belgija) i Växjö (Švedska), 2019. Cornella de Llobregat (Španjolska) i Horst aan de Maas (Nizozemska), 2020. Limerick (Irska) i Mechelen (Belgija), 2021. Lappeenranta (Finska) i Gabrovo (Bugarska), 2022. Valongo (Portugal) i Winterswijk (Nizozemska), Velenje (Slovenija) i Elsinore (Danska) za 2024. godinu, Viladecans (Španjolska) i Treviso (Italija) za 2025. godinu te Vaasa (Finska) i Águeda (Portugal) za 2026. godinu.

/// Benidorm i Torino vode europsku revoluciju pametnog turizma

Autor:  HrTurizam.hr

23. srpnja 2025.