Mjesec studeni, kada je glavna turistička sezona polako iza nas, a pripreme za novu tek će krenuti, iznajmljivačima je pravo vrijeme za rezimirati svoje poslovanje i razmisliti gdje se vide u budućnosti.
Upravo je ovaj mjesec bio svojevrsna prekretnica u Kanfanaru gdje je po prvi puta održana Akademija održivog turizma kroz koju su iznajmljivači imali priliku na vrlo praktičan i iskustven način naučiti o primjeni koncepta održivog razvoja u turizmu - kroz detaljno isplanirane tematske module koji su obuhvatili brojne teme iz područja održivosti.
Za Kanfanar kao destinaciju, Akademija je označila početak još snažnijeg usmjeravanja na održivi turizam kao put daljnjeg razvoja mjesta.
Akademija održivog razvoja, čiji su koncept i program osmislili vrhunski stručnjaci i iskusni predavači s praktičnim i stručnim znanjima o glavnim područjima održivoga razvoja, za cilj je imala educirati privatne iznajmljivače o ekološkoj, socio-kulturnoj i financijskoj održivosti te ih potaknuti na društveno odgovorno poslovanje usklađeno s načelima održivosti.
"Imali smo priliku i čast raditi sa izvanrednom generacijom polaznika Akademije održivog turizma koji svoju budućnost vide kao ambasadori održivog turizma. Nakon usvajanja teoretskog koncepta svi polaznici su kroz praktičan rad bili fokusirani na izradu svojih individualnih akcijskih planova 2025-2030 kako bi imali mjerljivu osnovu za našu buduću suradnju fokusiranu na konkretna poboljšanja" izjavio je Alan Šišinački ispred Akademije održivog razvoja.
Uz Šišinačkog, kao inicijatora Akademije i predavača za modul Zelena tranzicija, iznajmljivačima su druge teme predstavili dr.sc. Dolores Pušar Banović (modul Održive financije), Manuela Hrvatin (modul: Kultura i turizam) te Nedo Pinezić koji je govorio o holističkom pristupu turizmu i kako biti dobar domaćin.
Posebnost ove Akademije očituje se u činjenici da su predavanja i radionice održavani tijekom dva tjedna, što dozvoljava detaljniji i stručniji pristup svakoj pojedinoj temi, kao i u tome što svaki modul prezentira stručnjak za to područje koji osim teoretskih, ima i bogata praktična iskustva.
To omogućava da se polaznicima kroz konkretne primjere pokaže kako načela održivosti primijeniti u praksi.
Kanfanarski su se iznajmljivači tako usavršavali u modulima kao što su: osnove održivog razvoja, zakonske obveze iznajmljivača, zelena tranzicija (obuhvaćene teme: zero-waste koncept, plastic-free praksa, električna energija kao ključni resurs, promocija i zaštita pitke vode, čišćenje smještajnih jedinica ekološkim sredstvima…), pravni oblici obavljanja turističke djelatnosti, izračuni povrata investicija i modeli financiranja iznajmljivača, kultura i turizam, storytelling u turizmu i interpretacija baštine, holistički pristup turizmu, primjeri dobre i loše prakse itd.
Nadalje, polaznici su imali priliku uz mentorstvo stručnjaka iz Akademije razviti i individualne akcijske planove poboljšanja, a mentori iz Akademije nastavit će ih pratiti i u narednom razdoblju te nakon godine dana evaluirati postignuto.
O kvaliteti same Akademije, kao i zanimljivosti obrađenih tema, najbolje govori činjenica da su iznajmljivači nakon edukacija izrazili želju za nastavkom angažmana u zajednici i kreirali neformalnu zajednicu polaznika Akademije koja se nastavlja okupljati i osmišljavati buduće zajedničke inicijative i projekte koji će doprinijeti održivom razvoju turizma na području Općine Kanfanar.
U prilog tome govore i osvrti polaznika na iskustva koja su doživjeli pohađavši Akademiju održivog turizma.
"Nisam očekivala ovakav interaktivan format Akademije, oduševljena sam i iznenađena, u pozitivnom smislu. Bilo je jako korisno čuti iskustva i osvijestiti svoj položaj iznajmljivača. Dobila sam dojam i poticaj da puno više mogu učiniti u svrhu svog pozicioniranja u moru iznajmljivača. Osvijestila sam jakosti i slabosti turizma i iznajmljivanja kakvog sad poznajem, o čemu dosad nisam previše razmišljala nego sam shvaćala turizam i iznajmljivanje "zdravo za gotovo". Vrlo korisna i interesantna su sva predavanja, predavači se trude u svom području. Ovu Akademiju bih preporučila svima, korisna je za svakodnevan život jer smo svi bar jednom bili turisti ili gosti. Ja se već trudim zaraziti ostale iznajmljivače u mom okruženju", rekla je Iva M., vlasnica apartmana.
"Održivi turizam, zelena tranzicija, otpad, resursi, održive financije, baština, kultura i turizam, kako kao domaćin pružiti vrhunski doživljaj svom gostu... Sve to i još više od toga (nova iskustva kroz poznanstvo s divnim ljudima) pružila mi je Akademija održivog turizma uz predavače koji su vrsni stručnjaci, puni pozitivne energije, otvoreni i spremni nesebično dijeliti svoje ogromno znanje i iskustvo. S nestrpljenjem čekam nastavak", poručila je Tatjana T., vlasnica kuća za odmor.
Akademija održivog turizma održana je u periodu od 8. do 17. studenog, u sklopu projekta 'Kanfanar - gdje je turizam održiv' za kojega je Turistička zajednica Općine Kanfanar ostvarila sufinanciranje Hrvatske turističke zajednice putem javnog poziva za sredstva iz Fonda za turistički nedovoljno razvijena područja i kontinentu, a Akademiju je financijski podržala i Turistička zajednica Istarske županije koja također djeluje u cilju ostvarenja održivog turizma na regionalnoj razini.
U sklopu istoga je projekta turistička zajednica na početku sezone izradila i iznajmljivačima distribuirala dvojezične naljepnice koje informiraju goste o tome da je voda koja teče iz naših slavina pitka te zdravija u odnosu na onu kupovnu, potičući time konzumiranje takve vode i izbjegavanje kupovanja vode u plastičnim bocama, koje stvaraju velike količine otpada.
"Pozitivni ishodi projekta poticaj su Turističkoj zajednici Općine Kanfanar da i u narednom razdoblju osmišljava i provodi aktivnosti koje za cilj imaju turizam kojim se upravlja po načelima održivosti, a preduvjet za to zadovoljna je i osviještena zajednica iznajmljivača kao ambasadora održivog razvoja", izjavila je direktorica Ivana Maružin Mrzlić.
Foto: Davor Savić