Turistička kompanija Valamar dobitnik je prestižne nagrade Hrvatskog indeksa održivosti (HRIO) za izvrsnost u kategoriji upravljanje okolišem. Valamar je prva turistička kompanija u Hrvatskoj koja je integrirala održivi razvoj u upravljanje poslovanjem te definirala ciljeve održivosti, a početkom 2024. usvojena je nova strategija održivog razvoja poslovanja do 2026. godine.
"Izuzetna nam je čast što je Hrvatski indeks održivosti prepoznao Valamarovu predanost održivom razvoju i očuvanju prirodnih resursa. Valamarova strategija poslovanja do 2026. godine temelji se na značajnim ulaganjima koja će stvoriti novu vrijednost, za gospodarstvo, destinacije, zaposlenike, partnere i dioničare, vodeći brigu o smanjenju ekološkog otiska kroz energetsku učinkovitost, očuvanje bioraznolikosti i zaštitu Jadranskog mora. Suradnja s domaćim proizvođačima hrane i pića, zelena gradnja i ulaganja u solarnu energiju ostaju u fokusu i u narednom razdoblju", izjavila je Ivana Budin Arhanić, članica Uprave Valamara.
U izgradnji i planiranju hotela, ljetovališta i kampova Valamar poseban naglasak stavlja na održivost i okoliš. Početkom 2026. godine Valamar u Poreču otvara luksuzno ljetovalište Pical 5*, koje je najveća pojedinačna investicija u Hrvatskom turizmu, a gradi se uz primjenu najviših standarda zelene gradnje i očuvanja prirodnih resursa, što uključuje zelene krovove, solarne panele i veliki fokus na unutarnje i vanjske zelene površine. Valamarov nagrađivani Amicor Green Resort na Hvaru, prvo eko ljetovalište u Hrvatskoj, dobio je zlatni DGNB predcertifikat za održivu gradnju samostojećih vila i prvo je takvo ljetovalište u ovom dijelu Europe.
Valamar koristi 100% električne energije iz obnovljivih izvora i smanjio je emisije stakleničkih plinova za 72% po smještajnoj jedinici od 2015. godine. Na 32 objekta Valamara postavljene su fotonaponske elektrane, a plan je postići udio od 15% u proizvodnji vlastite električne energije do 2026. godine. Uz to, svi Valamarovi hoteli i kampovi nositelji su ISO certifikata na području upravljanja okolišem i upravljanja energijom na održivi način.
Valamar surađuje s WWF Adrijom te je iz svoje ponude u potpunosti isključio ugrožene vrste poput morskog psa, raže i sabljarke, a nabavom ribe od Ribarske zadruge Komiža podržava održivo lokalno ribarstvo i očuvanje Jadrana. Valamar ima izrazito visok udio domaće hrane i pića od 78% te surađuje s brojnim domaćim proizvođačima i OPG-ovima. U suradnji s gostima Valamar već treću godinu zaredom provodi akciju "Easy as one, two, tree" kroz koju je do sada zasađeno više od 22.000 novih stabala u različitim dijelovima Hrvatske. Uz to, kompanija brine o 80.000 stabala uz hotele, ljetovališta i kampove u destinacijama duž obale Jadrana, a biokompost proizveden u vlastitim biokomposterima koristi za održavanje hortikulture. Valamar je dosegnuo stopu recikliranja višu od europskog prosjeka, te je ove godine proizvedeno 150 tona komposta, čime se potiče kružno gospodarstvo i smanjuje ugljični otisak.
Ulaganjima u obnovljive izvore energije, kružno gospodarstvo, smanjenje otpada te očuvanje bioraznolikosti i Jadranskog mora, Valamar razvija destinacije u skladu s najvišim standardima održivog poslovanja, te istovremeno stvara vrijednosti za lokalne zajednice. Valamar doprinosi očuvanju prirodnih resursa, poboljšava kvalitetu života u destinacijama i doprinosi održivom turizmu koji je dobar za sve – lokalnu zajednicu, djelatnike i goste.
Naslovna fotografija: Ivana Budin Arhanić, članica Uprave Valamara, izvor: Valamar Riviera