Zaplovio prototip robot plovila za sakupljanje plastike i mikroplastike

Prema nekim istraživanjima, čovjek tjedno u svoj organizam unese oko 5 grama plastike što je ekvivalent težini jedne kreditne kartice.

Autor:  HrTurizam.hr

23. siječnja 2025.

Sa zadatkom prikupljanja i analiziranja mikroplastike u moru, 21. siječnja 2025. u prvu je službenu plovidbu krenuo robot-brod Jadranko v1.0, prototip produkta istoimenog projekta u kojem su partneri Istarskog veleučilišta tvrtke Calucem i Infobip.

Svečano porinuća je održano u tvornici Calucema, objavljeno je na stranicama Veleučilišta.

Ovaj robot-brod rad je studenata i stručnjaka Istarskog veleučilišta, osmišljen za prikupljanje i analizu mikroplastike u moru, jednog od najvećih ekoloških izazova današnjice.

Njegovo porinuće možda predstavlja ključni korak u borbi protiv opasnog fenomena koji ugrožava kako morski ekosustav, tako i zdravlje ljudi.

/// Koliko jednokratne plastike stvaraju turističke djelatnosti u zaštićenim područjima Dugog otoka?

Prisutne je pozdravio dekan Veleučilišta, dr. sc. Daglas Koraca, pri čemu se posebno zahvalio studentima koji su vrijedno radili na projektu. 

"Naš Jadranko rezultat je truda, rada, ulaganja i posvećenosti koja će specifično doprinijeti boljitku sredine u kojoj živimo i radimo, ali i puno šire. Putem projekta koji nudi rješenje rastućem globalnom izazovu mikroplastike u moru, ponovno smo pokazali da studenti Istarskog veleučilišta već za vrijeme studija stječu zavidna znanja i iskustvo koje će kasnije, kroz zaposlenje, nadograđivati. Patrik, Luka, Lucija, Domagoj, Emil i Ener mogu biti ponosni što jesu, ili tek postaju, dio nečega što je veće od svih nas - dio znanstvene povijesti", poručio je dekan Istarskog veleučilišta.

Ekologija plasticna boca priroda anastasia gepp pixabay 1 800x600
Foto: Pixabay

Voditeljica projekta, doc. dr. sc. Vedrana Špada, najavila je daljnji razvoj projekta Jadranko kroz dvije ključne faze u naredne dvije godine koje će biti sjajan primjer suradnje akademske zajednice i industrije na inovacijama za boljitak čitave zajednice.

/// Plastic Ocean Summit: Prva svjetska konferencija održivog razvoja morskog turizma održava se u Hrvatskoj

Mikroplastika je ozbiljan problem u svijetu koji se sve više nalazi u morskim organizmima, uključujući ribu i školjke koje se svakodnevno konzumiraju iz Jadranskog mora. Prema nekim istraživanjima, čovjek unese oko 5 grama plastike tjedno što je ekvivalent težini jedne kreditne kartice.

Kako bi se smanjio taj negativan utjecaj, robot Jadranko koristi napredne tehnologije razvijene putem suradnje industrijskih i akademskih partnera.

Ovakva rješenja ne samo da pridonose očuvanju okoliša, već inspiriraju nove generacije mladih inženjera i znanstvenika na rješavanje globalnih izazova.

/// Postupno se uklanjaju minijaturna pakiranja toaletnih proizvoda iz europskih hotela

"Kao tvrtka koja je više od jednog stoljeća dio grada Pule, svjesni smo svoje odgovornosti prema zajednici. Kroz naš program društveno-odgovornog poslovanja, podupiremo projekte koji promiču obrazovanje, očuvanje okoliša i razvoj lokalne zajednice. Robot Jadranko savršen je primjer suradnje u kojoj kombiniramo inovaciju i odgovornost prema okolišu, uz istovremenu potporu obrazovanju i uključivanje mladih u važne projekte koji oblikuju našu budućnost", poručili su iz Calucema.

Plastične-boce-u-prirodi-Emilian-Robert-Vicol-Pixabay-6
Foto: Pixabay

Voditeljica projekta, doc. dr. sc. Vedrana Špada istaknula je da je za robota Jadranka predviđen daljnji razvoj kroz dvije ključne faze u naredne dvije godine.

Tako projekt Jadranko v2.0 uključuje razvoj autonomnog plovila za sakupljanje mikro i makroplastike uz obalu i analizu uzoraka u laboratorijima Centra METRIS Istarskog veleučilišta. Posljednja faza, Jadranko v3.0 obuhvaća kontinuirano prikupljanje uzoraka mikroplastike, njihovu detaljnu analizu te prezentaciju rezultata znanstvenoj i stručnoj javnosti.

Projekt Jadranko predstavlja važan korak u naporima za održiviju budućnost, pružajući inovativna rješenja u borbi protiv mikroplastike i zaštiti okoliša koja nadilazi granice Hrvatske.

Za daljnji razvoj robota i podršku mladim talentima kroz stipendije i prakse, financijsku potporu u iznosu od preko 50.000 eura osigurala je tvrtka Calucem, svjetski vodeći proizvođač kalcij aluminatnog cementa.

/// Uskoro kreće istraživanje o utjecaju nasipavanja plaža na obalna staništa

Na stranicama Istarskog veleučilišta o projektu stoji sljedeće:

Još ne postoje rješenja ni metodologije uzorkovanja, analize i uklanjanja mikroplastike. Krenulo se od početka, budući da se o problemu jako malo zna. Krenulo se od toga: kako mikroplastiku uzorkovati?

U fokusu je morska voda. Studenti su osmislili i dizajnirali robotizirano plovilo na solarno napajanje i daljinsko navođenje koje bi moglo prikupljati uzorke mikroplastike iz morske vode. Za izradu prototipa trebaju im sredstva koje nažalost veleučilište ne može osigurati iz strogih proračunskih mehanizama i stavki redovnog financiranja visoko-obrazovnih ustanova.

Cilj projekta je Jadranku 1.0 udahnuti život. Studenti su uključeni u sve faze ovog projekta, od ideje, izrade vizualnog identiteta, izrade projektne prijave, nacrta robota i predviđanja troškovnika. Također, izrada prototipa je predviđena kao isključivo studentski rad mentoriran interdisciplinarnim timom stručnjaka koji će se studentima priznati kao odrađena stručna praksa i završni rad.

Po završetku projekta, cilj je putem prototipa omogućiti studentima praktičnu nastavu iz programiranja robota, komunikacije i upravljanja kompleksnim autonomnim sustavima. Robot će se moći i modificirati i nadograđivati, što je najvažnije za nastavni proces baziran na praksi i struci.

Bit će koristan i budućim generacijama studenata. A ukoliko se prototip pokaže uspješnim, cilj je ideju prijaviti na fondove za financiranje plovnog sustava u realnoj veličini.

Također, za vrijeme trajanja projekta prikupljeni uzorci mikroplastike analizirati će se u laboratoriju metodama FT-IR, mikro FT-IR i SEM/EDS. Uzorkovanje će također biti dio nastave, a omogućiti će i neke nove znanstvene spoznaje.

/// Vedran Dorušić: More treba čuvati jer je ono naš resurs, a ne tisuće apartmana

Foto: Calucem d.o.o.

Autor:  HrTurizam.hr

23. siječnja 2025.