Gospodarstva G20 moraju prednjačiti u osiguravanju da turizam ispuni svoj ogroman potencijal za izgradnju pravednije i održivije budućnosti za ljude i planet.
Na sastanku ministara turizma zemalja G20 u Belemu u Brazilu, glavni tajnik UN Tourisma, Zurab Pololikashvili, istaknuo je da je sektor na putu da se do kraja ove godine u potpunosti oporavi na razinu prije pandemije.
S obzirom na to, fokus se sada mora prebaciti na budućnost, s naglaskom na osnaživanje i uključivanje lokalnih zajednica, borbu protiv klimatskih promjena i napredak u prirodnoj mreži i cirkularnosti.
"Turizam uvelike ovisi o bioraznolikosti, klimatskoj stabilnosti i prirodnim resursima. Ubrzavanje klimatskih mjera u turizmu ključno je za otpornost sektora i zajednica domaćina", istaknuo je Pololikashvili. U tom je kontekstu pozdravio fokus brazilskog predsjedanja G20 na uključivanje i održivost.
Zatvarajući sastanak, brazilski ministar turizma, Celso Sabino, rekao je da Deklaracija iz Beléma potvrđuje kolektivnu predanost promicanju održivijeg, otpornijeg i inkluzivnijeg turizma u svijetu.
/// Priroda je primarno bogatstvo turizma, ali nedostaju planovi za prakse održivog upravljanja
Budućnost turizma
UN Tourism je na sastanku G20 naglasio ključnu važnost obrazovanja i vještina za budućnost sektora i njegovu transformaciju.
"Podaci ILO-a pokazuju da će oko 880.000 radnih mjesta u turizmu godišnje zahtijevati specijaliziranu obuku do 2030. i da 25 posto dionika u turizmu prijavljuje značajan nedostatak kvalificiranih zaposlenika, posebno u službi za korisnike i menadžerskim ulogama", kazao je Pololikashvili.
Glavni tajnik je također podsjetio na ulogu koju turizam može imati u razvoju i pozdravio fokus G20 turizma na financiranje razvoja.
"Za mnoge zemlje u razvoju, uključujući najmanje razvijene zemlje i male otočne države u razvoju, turizam je glavni izvor zapošljavanja, deviznih i poreznih prihoda. Ipak, sektor se i dalje zanemaruje kao alat za razvoj, s ukupnim isplatama službene razvojne pomoći za turizam ispod 0,25 posto ukupne službene razvojne pomoći", rekao je.
Zahvalio je i pohvalio Deklaraciju iz Belema koju su usvojili ministri turizma G20, a koja ističe Statistički okvir za mjerenje održivosti turizma (SF-MST) kao alat za proizvodnju vjerodostojnih, usporedivih i integriranih podataka o gospodarskim, društvenim i utjecaj na okoliš, kao i Platforma G20 Tourism and SDGs koju je razvila G20 Tourism u suradnji s UN Turizmom.
/// Očuvanje bioraznolikosti: Ograničavaju pristup turistima u pokušaju vraćanja runolista
Gospodarstva G20: elektrane turizma
Gospodarstva G20 predstavljaju više od 70% svih međunarodnih turističkih dolazaka i prihoda ostvarenih diljem svijeta i 82% globalnog BDP-a turizma. U 2023. taj je sektor izravno činio 3,1% BDP-a G20, 5% ukupnog izvoza grupe i 23% ukupnog izvoza usluga.
Međunarodni turizam oporavio se 97% svojih razina prije pandemije u gospodarstvima G20 u sedam mjeseci 2024. Izravna vrijednost BDP-a turizma G20 u potpunosti se oporavila već 2023. na 2,8 trilijuna USD.
UN Tourism okupio je ministre iz gospodarstava G20 kako bi unaprijedili turističke politike i transformirali upravljanje u cijelom sektoru. Uoči službenog sastanka ministara turizma G20, popratni događaj pozvao je na novi pristup turističkoj politici i upravljanju koji stavlja fokus na ljude i planet.
Događajem održanim pod brazilskim predsjedanjem G20, visoki predstavnici Azerbajdžana, Kanade, Čilea, Indije, Indonezije, Jamajke, Saudijske Arabije, Španjolske i SAD-a, kao i Interameričke razvojne banke, podsjetili su na pozitivnu važnost i utjecaj turizma u gospodarstvu i društvu te njegov potencijal da doprinese ciljevima održivog razvoja i smanji nejednakosti unutar i među zemljama.
Otvarajući događaj, Pololikashvili je pozdravio fokus brazilskog predsjedanja G20 na uključivanje i održivost i rekao:
"Izazovi koji su pred nama su golemi. Jednako kao i mogućnosti koje nudi sektor koji stvara radna mjesta i okuplja ljude kao nitko drugi. Ipak, kako bismo stvarno transformirali naš sektor, potrebne su nam nove politike i novi modeli upravljanja. Moramo zajednice i okoliš staviti u središte naših politika i trebamo snažniju koordinaciju svih vladinih agencija, kao i među nacionalnim i lokalnim dionicima."
/// Vedran Dorušić: More treba čuvati jer je ono naš resurs, a ne tisuće apartmana
Ministri G20 ocrtavaju put za budućnost
U vrijeme brojnih izazova s kojima se svijet suočava, sudionici su se složili da s rastom sektora postoje sve veći višedimenzionalni vanjski učinci koji zahtijevaju ponovno promišljanje planiranja i upravljanja turizmom. Ključni zaključci uključivali su hitnu potrebu za sljedećim:
- Novo upravljanje temelji se na redovitim konzultacijama i uključivanju stanovnika, jačoj koordinaciji između svih agencija u vladi i između nacionalnih i lokalnih vlasti, kao i s privatnim sektorom.
- Ciljane politike o rodu, socijalnoj uključenosti, pristojnim poslovima, klimatskim promjenama, cirkularnosti, pozitivnoj prirodnoj mreži i regionalnom razvoju u svim područjima turizma.
- Poboljšanje mjerenja utjecaja turizma u njegove tri dimenzije na nacionalnoj i lokalnoj razini – gospodarskoj, društvenoj i okolišnoj.
Sudionici su pozdravili nedavno odobrenje Statističkog okvira za mjerenje održivosti turizma od strane Ujedinjenih naroda.
Gospodarstva G20 predstavljaju više od 70% svih međunarodnih turističkih dolazaka i prihoda ostvarenih diljem svijeta i 82% globalnog BDP-a turizma. U 2023. sektor je izravno činio 3,1% BDP-a G20 (2,8 trilijuna USD), 5% ukupnog izvoza grupe i 23% ukupnog izvoza usluga (1,3 trilijuna USD).
Prošle godine gospodarstva G20 primila su 900 milijuna međunarodnih turističkih dolazaka. U prvih sedam mjeseci 2024., međunarodni turistički dolasci u G20 dosegnuli su 97% razina prije pandemije sa zemljama kao što su Saudijska Arabija (+73%), Turska (+15%), Španjolska (+11%), Japan ( +7%) i Brazil (+1%) koji predvode rast i već premašuju razine iz 2019.
/// Istraživanje: Turizam temeljen na zajednici doživljava ogroman rast
Foto: Pixabay