Turizam, jedna od najvažnijih ekonomskih aktivnosti u Republici Hrvatskoj, ima velik utjecaj na okoliš, što je posebice izraženo kroz povećanje količina otpada koje nastaju za vrijeme turističke sezone. Onečišćenje okoliša u turističkim područjima uobičajeni je problem I zbog velikog broja ljudi, ali i zbog povećanog obujma različitih aktivnosti.
Neprikladno zbrinjavanje otpada iz hotela i odmarališta dovodi ne samo do onečišćenja okoliša, već i do zdravstvenih problema povezanih s nametnicima i zaraznim bolestima. Doprinos emisija otpada od hrane globalnom zatopljenju gotovo je jednak globalnim emisijama od cestovnog prometa, a svakih 1000 gostiju u tipičnom restoranu u prosjeku generira oko 200 kilograma otpada.
Prepreku održivom gospodarenju otpadom predstavlja i otpor te nerazumijevanje poduzetnika u turizmu za ovu problematiku, a zbog još uvijek opće uvriježenog mišljenja da je najvažnija velika dobit, a zaštita okoliša tek je na zadnjem mjestu.
Srećom, ta se percepcija polagano mijenja pa je sve više primjera društveno odgovornog poslovanja i ulaganja u zaštitu okoliša u turističkom sektoru, a sve u skladu s ciljevima politike Europske Unije i nacionalne politike gospodarenja otpadom, odnosno njegovim smanjenjem na izvoru.
Zagrebačka tvrtka Darrer prepoznala je priliku te odlučila ponuditi i plasirati na hrvatsko tržište uređaje za dekompoziciju otpada hrane, pa odnedavno distribuira uređaje ORCA digestor kanadske tvrtke Minus Global International, kao i BMD digestor uređaje američke tvrtke Bottle Model Digester LLC.
Uređaji su namijenjeni sprječavanju nastanka i nagomilavanja biootpada, pa se njihovom nabavom smanjuje količina te vrste otpada na odlagalištima, čime se doprinosi učinkovitom gospodarenju.