Prije točno 140 godina, u Mali Lošinj doputovao je dr. Conrad Clar sa svojim sinom Walterom koji se oporavljao nakon teškog oboljenja. Bio je to prvi turist u Malom Lošinju, a njegovim dolaskom turizam počinje!
Povodom 140. obljetnice turizma na otoku, Turistička zajednica Grada Malog Lošinja u suradnji s brojnim destinacijskim partnerima organizira raznovrsna događanja koja će se održati tijekom 2025. godine!
Prije 140 godina…
U vrijeme dolaska dr. Clar bavio se proučavanjem klime pojedinih krajeva istočnog Jadrana, koji se tada nalazio u sklopu Austro-Ugarske Monarhije.
Tražio je veće temperature zraka od susjedne obale, s malim kolebanjem vlage i temperature te pronašao otok pogodan za klimatsko lječilište i zimsko oporavilište. Sin mu se nakon tri tjedna toliko oporavio da se mogao vratiti kući sa zdravim djetetom.
Dok je boravio na Lošinju, često se sastajao s Ambrozom Haračićem koji mu je pokazivao rezultate svojih meteoroloških promatranja započetih 1880.
U isto vrijeme Haračić poduzima s mještanima akcije za osnivanje turističkog društva u Malom Lošinju. Upravo njihovim zalaganjem društvo je osnovano 9. veljače 1886. te spada među najstarije turističke organizacije u Hrvatskoj.
Tri mjeseca kasnije, na inicijativu prof. dr. Schrottera osnovano je i Društvo za poljepšavanje i pošumljavanje Malog Lošinja koje je već te iste jeseni zasadilo preko 80 tisuća borovih sadnica i uredilo park Čikat uz obalu.
Prvi komercijalni smještaj
Prvi hotel 1887. u Malom Lošinju zvao se Vindobona. Imao je 13 moderno uređenih prostranih soba, a nalazio se na obali - Riva lošinjskih kapetana.
Do 1887. u Malom Lošinju je otvoren još jedan hotel (A. Hoffmann), tri pansiona, tri kavane, dvije gostionice i jedna bečka slastičarnica.
Kada je 1887. sagrađen hotel Vindobona, u Velom Lošinju je sagrađen prvi hotel “K nadvojvotkinji Renati” po imenu kćerke nadvojvode Karla Stephana.
Oba hotela bila su otvorena tijekom cijele godine! Osim hotela i pansiona, gosti su u Malom i Velom Lošinju imali na raspolaganju i popriličan broj privatnih soba.
Intenzivna hotelska izgradnja nastavlja se u idućim godinama pa tako Mali Lošinj 1903. raspolaže s 93 zgrade u kojima je bilo 338 soba i 36 kabineta, a Veli Lošinj s 28 zgrada te 138 soba i 8 kabineta. Ukupno je to 476 soba i 44 kabineta u hotelima, pansionima i privatnim kućama.
Najveća frekvencija turista bila je u zimskim mjesecima, baš kao i na francuskoj i talijanskoj rivijeri. To je bila “turistička moda” tadašnjih aristokratskih i bogataških krugova u Europi.