Hrvatski turizam prolazi kroz značajnu fazu transformacije u kojoj su poslovni rezultati, zaštita okoliša i društvena ravnoteža ključni faktori za dugoročni uspjeh. U tom kontekstu, održivi turizam predstavlja temeljnu točku razvoja, a izazovi s kojima se suočavamo traže inovativna rješenja koja će donijeti trajnu vrijednost našim destinacijama.
Istra posljednjih godina bilježi rekordne brojke turista i pozicionira se kao poželjna destinacija na svjetskoj turističkoj karti
Na trećoj konferenciji u sklopu projekta Green Istria, službenog naziva „Green Istria 2030: Održivi turizam“, održanoj u pulskom Hotelu Brioni, okupili su se brojni stručnjaci i predstavnici ključnih institucija hrvatskog turizma – Boris Miletić, župan Istarske županije, Slavija Jačan Obratov, direktorica razvoja brenda i turističkih proizvoda HTZ, Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma, Sanja Cinkopaj Korotaj, direktorica TZ grada Pule, Vesna Cetin Krnjević, voditeljica službe u Sektoru za fondove EU, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te dr. sc. Ivan Herak, član Uprave za financije, korporativno pravo i ljudske resurse u ACI-ju. U uvodnom dijelu okupljenima su se obratili i Slavko Štefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije pri Ministarstvu turizma i sporta te Tea Tidić, v.d. glavne urednice Glasa Istre. Tema konferencije bila je održivi turizam, a diskusija je otvorila brojna pitanja o budućnosti turističke infrastrukture u Istri, regiji koja broji gotovo pola milijuna turističkih kreveta na svega 200 tisuća stanovnika.
Održivi turizam kao ključni faktor za budućnost hrvatskog turizma
U izazovima održivog razvoja ističe se brzi rast smještajnih kapaciteta koji stvara pritisak na infrastrukturu. Svake godine na čekanju je 11 tisuća građevinskih dozvola, što podiže zabrinutost zbog dugoročnih utjecaja na prostor i okoliš. Uz to, panelisti su ukazali na potrebu za integracijom održivih principa u sve segmente turizma, od smještaja do transporta.
Vesna Cetin Krnjević, voditeljica službe u Sektoru za fondove EU iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kazala je kako je iz europskih fondova do sad povučeno oko 470 milijuna eura te da je tim novcem obnovljeno oko 2.000 višestambenih zgrada i zgrada kulturne baštine, kao i 25.000 obiteljskih kuća. Također, osvrnula se i na veliki projekt smanjenja otpada od hrane, posebice onoga na području Istre:
"2021. pokrenuli smo projekt 'Smanji otpad od hrane, kuhaj za svoje gosti' koji smo prvenstveno proveli zbog problema na Kaštijunu i Marišćini, i to u obliku velikih količina otpada koje su stizale upravo u ljetnim mjesecima, odnosno sezoni. Riječ je o količinama otpada koje naši centri za gospodarenje otpadom nisu mogli prihvatiti niti obraditi. Ovim smo projektom htjeli povezati turizam i okoliš, a sve kako bismo jednostavnim metodama smanjili količine otpada od hrane", rekla je Cetin Krnjević.