TZG Raba završila projekt Virtualnog muzeja ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva grada Raba

Kraj mjeseca svibnja donio je Turističkoj zajednici grada Raba završetak projekta Virtualnog muzeja ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva grada Ra...

Autor:  HrTurizam Promo

29. svibnja 2023.

Kraj mjeseca svibnja donio je Turističkoj zajednici grada Raba završetak projekta Virtualnog muzeja ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva grada Raba JUXTA MARE. 

Naime, s datumom 15.5.2023., od kada je datirana Odluka o dodjeli sredstava za projekt "Virtualni muzej ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva Grada Raba" u okviru FLAG natječaja Mjera 2.A.1. "Razvoj turističkih sadržaja povezanih s tradicijom ribarskog kraja" FLAG-a "Tramuntana“ za razdoblje od 21. siječnja 2022. godine do 20. veljače 2023. godine, čime je riješen posljednji Zahtjev za isplatu, projekt se tretira kao završen.

Kompletan iznos projekta odobren je za isplatu od strane Uprave za ribarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede.  

Ovim projektom u njegovoj prvoj fazi obuhvaćeno je južno područje otoka, naselja Banjol i Barbat u kojima je u minulih stotinu godina mala drvena brodogradnja bila najintenzivnija. Ujedno je to područje bilo najzastupljenije u bavljenju profesionalnim ribolovom gledajući i nekoliko stoljeća u prošlost. 

U ovom trenutku nekoliko je obiteljskih škverova već ugašeno, ali još uvijek nekolicina funkcionira. Od nekada vrlo žive ribarske flote ostalo je samo nekoliko brodica s najčešće jednočlanom posadom. 

Juxta mare web 74

Zadatak ovog projekta bio je prikupiti svu dostupnu preživjelu dokumentarnu građu, kao i sjećanja još uvijek živih svjedoka i učiniti to dostupnim prije svega autohtonom življu rečenih naselja: rodbini, susjedima i znancima, a potom i svima koje ta tema zanima. U tu svrhu projekt je izveden i na engleskom jeziku kako bi materija bila razumljiva i strancima. 

Kako je vjerojatno ostalo još neotkrivene dokumentacije, ovaj format u kome je projekt JUXTA MARE izveden, svojom fleksibilnošću dopušta da sadržaj bude dopunjen novim podacima i proširen novim podtemama dokle god bude prilike i potrebe za tim. 

U ovoj fazi je obrađeno 13 lokacija koje uključuju brodograditelje, ribare i značajnu povijesnu arhitekturu koja je svjedok tijeka uljudbe rečenog otočnog krajolika, a sve se nalaze duž šetnice uz more na čitavom potezu naselja Banjol – Barbat. Iz činjenice da se cjelokupan sadržaj muzeja nalazi na šetnici uz more proizlazi i naziv projekta JUXTA MARE. 

Na svakoj pojedinoj lokacijii stoji metalna konstrukcija s panoima dvostrano (dvojezično) opremljenim tekstom i fotografijama vezanim na temu upravo tih točaka na šetnici. Na panoima su uključene i bitne informacije vezane uz cjelokupnu stazu (pozicija na karti, udaljenost do susjedne točke izražena u metrima i broju koraka, naziv i tema ostalih točaka itd.). 

Svaka tabla ima na uočljivom mjestu QR kod koji nakon učitanja u suvremeni „pametni“ telefonski uređaj postaje ključ za ulaz u muzej iz naslova projekta - virtualni muzej.

Juxta mare web 55

U virtualnom dijelu posjetitelj na ekranu svog uređaja ima mogućnost vidjeti čitavu stazu sa svim točkama gledano iz zraka, te svakoj pojedinačno pristupiti virtualno i pregledati sadržaj koji se odnosi na svaku točku ponaosob. Na točki na kojoj stoji, na zaslonu svog uređaja može odabrati sadržaj u kome se nudi prošireni tekst, dodatne fotogafije ili kratki ozvučeni film na temu pojedine točke. Pored zvuka filmovi su i titlovani kako bi ga mogle razumijeti i slabo čujuće i nečujuće osobe.

I konačno gumb AR na zaslonu pruža mogućnost povezivanja mobilnog uređaja s trodimenzionalno izvedenim objektima u digitalnom formatu koji se pojavljuju u živoj slici na zaslonu i prividno projiciraju u prostor pred uređajem, stvarajući proširenu stvarnost (Augmented Reality). Putem zaslona na telefonu, projicirani objekt se može obići i promatrati sa svih strana, te zagledati i unutrašnjost, kao da se stvaran objekt nalazi u stvarnom prostoru. Pored toga scenu s proširenom stvarnošću je kroz aplikaciju moguće i fotografirati zajedno s osobama u kompoziciji što čini vrlo lijepu, zabavnu i poučnu uspomenu. 

Muzej je u čitavoj svojoj dužini dostupan i osobe s invaliditetom, tako da one imaju pristup ključu (QR kodu) na tlu, gdje ga lako mogu dohvatiti. 

Projekt je zamišljen modularno kao Virtualni muzej u nastajanju koji je proširiv, nadopunjiv i promjenjiv pa je šetnica JUXTA MARE samo njegova pilot epizoda. 

Spoj modernih digitalnih tehnologija s tradicionalnom omogućuje da cjelokupni muzej bude mobilan i može funkcionirati u bilo kojem prostoru na bilo kojoj lokaciji kada se fiksni paneli zamjene prenosivim tipa ROLL-UP panoima.

Photo 2022 12 03 19 31 01

Primjerice, može se prikazati u zatvorenim ili na otvorenim prostorima kao što su dvorane, škole ili neke druge šetnice ili trgovi. Namjena mu je da može biti i gostujući muzej.

Upravo se to dogodilo u  Vodicama od 15. do 17. svibnja 2023. godine, gdje je FAMENET (Fisheries and Aquaculture Monitoring, Evaluation and Local Support Network) organizirao seminar “Pokretanje EFPRA s fokusom na inovativni plavi turizam” u sklopu kojega je Petra Aničić, voditeljica LAGUR-a Tramuntana predstavila projekt „Virtualni muzej ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva Grada Raba“ kao primjer projekta dobre prakse inovativnog i održivog turizma LAGUR-ima diljem Europe.

"Turistička zajednica grada Raba zahvaljuje svima na pomoći i trudu, jer ovaj projekt ne bi bio moguć bez požrtvovnosti svih suradnika. Svi su oni utkali dio sebe u ovaj prekrasan projekt koji ostaje gradu Rabu i njegovim žiteljima, svima koji more vole i štuju, te svima onima koji jednostavno traže nove avanture. Posebna zahvala ide svima koji su darovali svoje vrijeme za ostvarenje projekta bez dobivanja ikakve naknade." navode iz TZG Raba.

Foto: TZG Rab

*** O natječaju za projekt 

Dana 17.12.2019. godine LAGUR Tramuntana (u daljnjem tekstu FLAG) objavljuje 1. FLAG natječaj iz Lokalne razvojne strategije u ribarstvu LAGUR-a Tramuntana za razdoblje 2014. – 2020. (u daljnjem tekstu LRSR) za Mjeru 2.A.1. “Razvoj turističkih sadržaja povezanih s tradicijom ribarskog kraja”. Predmet FLAG natječaja je dodjela javne potpore za provedbu aktivnosti u okviru odobrene Mjere 2.A.1. Razvoj turističkih sadržaja povezanih s tradicijom ribarskog kraja (u daljnjem tekstu „Mjera 2.A.1.“) LRSR u cilju povezivanja tradicionalnog ribarskog i pomorskog sektora sa turističkim sektorom i stvaranje novih turističkih sadržaja (organiziranjem događanja i stvaranjem sociokulturnog događanja) za nositelje projekata koji imaju sjedište/ prebivalište unutar ribarstvenog područja FLAG-a. 

Mjera 2.A.1. se odnosi na povezivanje ribarskog sektora sa sektorom turizma u svrhu očuvanja i promocije ribarske i pomorske tradicije i tradicionalne brodogradnje ribarstvenog područja. Promocija i očuvanje ribarstvene i pomorske tradicije bi se postiglo uz pomoć ulaganja u izgradnju i opremanje malih ribarskih i pomorskih „muzeja“, tematskih, edukativnih, interpretacijskih – multimedijalnih centara, tematskih ruta, izložbi, manifestacija i natjecateljskih događanja (detaljniji popis aktivnosti je naveden u okviru točke 4. FLAG natječaja). Rok za podnošenje prijava tekao je od 03.02.2020. godine do 30.04.2020. godine. Drugom izmjenom FLAG Natječaja produžen je rok prijave projekta do 15.05.2020. Turistička zajednica je uspješno prijavila projekt te su joj odobrena kompletna sredstva zatražena na natječaju u visini od 1.120.518,31 kuna ili 148.718,34 eura, koliko je ukupno i cijela izvedba projekta koštala.

U projektu su sudjelovali: Neven Budak, Mladen Šćerbe, Nomacom d.o.o., IMG ventili d.o.o., Centar Kovačić i voditeljica projekta je bila direktorica TZG Raba Ivana Matušan. 

Autor:  HrTurizam Promo

29. svibnja 2023.