Vizualna igra sjene u Šibeniku: Instalacija 'Ženski rad, dobar hlad' ove godine iznad česme

Ručni rad kao sjenilo i poziv na druženje na malenom šibenskom trgu na Starom pazaru.

Autor:  HrTurizam.hr

27. srpnja 2024.

Šibenska udruga mladih Š.U.M. drugu godinu zaredom izlaže društveno-umjetničku instalaciju pod nazivom 'Ženski rad, dobar hlad'.

U izradu instalacije uloženo je preko 200 sati rada, kilometri šivaćeg konca, bezbroj igala, nekoliko stotina metara pamučnih traka kojima je instalacija učvršćena kako bi izdržala nerijetko okrutne vremenske uvjete.

Projektom je obuhvaćeno sudjelovanje šire društvene zajednice. Naime, tijekom 2023. i 2024. godine preko 30 obitelji s područja Šibensko-kninske županije doniralo je miljeiće (tabletiće) i kukičane stolnjake svojih majki, baka i prabaka, koje su onda volonterke Šibenske udruge mladih Š.U.M. povezivale u funkcionalna sjenila za javni prostor. 

Pritom sami donirani radovi nisu promijenili svoj oblik, već je rad kolaž doniranih predmeta u njihovom izvornom obliku kako bi se sačuvale originalne ideje brojnih autorica radova.

Time je dan prioritet njihovoj raznovrsnosti, brojnim oblicima u kojima su izrađivani te je naglasak stavljen na njihovom očuvanju i kreativnoj upotrebi. 

Ove godine su izrađena nova dva elementa, a svi su elementi dodatno učvršćeni okvirima od jedrene tkanine te su na njih ugrađene očice kako bi ih se ravnomjernije i lakše postavilo. 

Foto i izvor: Šibenska Udruga Mladih, Š.U.M.

Foto i izvor: Šibenska Udruga Mladih, Š.U.M.

Oživljavanje trga s česmom

Lokacija za postavljanje rada ove je godine maleni trg na Starom pazaru na kojem se nalazi česma.

Iznad česme stoji drvena pergola koja omogućuje kvalitetnije i uspješnije postavljanje instalacije, a istovremeno česma podsjeća na nekad iznimno životan i vrijedan prostor grada Šibenika te omogućuje prolaznicima da se osvježe. 

Unatoč tome što je u općoj percepciji riječ o 'odumrlom' gradskom prostoru, u udruzi smatraju kako je vrijedno istaknuti njegov značaj i potencijal. Danas je to prostor koji povremeno služi za sajmove - a uglavnom je više mjesto prolaska - nego mjesto okupljanja. 

Zbog toga su odlučili dati mu šansu i omogućavanjem boravka u tom prostoru u vrijeme ljetnih vrućina i iznimne osunčanosti, ponuditi zanimljivu vizualnu igru sjene koja nastaje kada sunce dotakne sjenila. 

"Nadamo se kako će naša instalacija pozvati ljude da sjednu, odmore se i napiju vode ispod sjenila koja nas podsjećaju na ogroman uložen trud, rad i kreativnost žena, ali i na potrebu za hladom u okruženju sve jače izraženih klimatskih promjena i sve većih temperatura", poručuju iz šibenske udruge mladih Š.U.M. 

Foto i izvor: Šibenska Udruga Mladih, Š.U.M.

Važnost ručnog rada

Projektom Ženski rad, dobar hlad okupili su zajednicu žena koja je stvarala ili čuvala ženski ručni rad.

Iako ga uglavnom povezujemo s privatnom sferom doma, ali i kroz povijest poznatim 'ženskim poslom' s dvojakom ulogom izražene represivnosti, ali i oslobađajuće aktivnosti i kreativnosti. 

Prikupljanjem tog rada, njegovim uvezivanjem i prenamjenom u sjenilo te smještanjem u javnu sferu - sferu javnog gradskog prostora, pridodana mu je nova vrijednost

Uvezani ženski radovi ogledalo su različitosti života žena, bogatstva iskustva, ljepote kreativnosti i snažna su memorija na njihov obiteljski i radni doprinos.

Proces njihovog uvezivanja, ili poigravanja tom ženskom baštinom, proces je otkrivanja vlastite prošlosti i promišljanje ženske budućnosti, opisuje Maja Šintić.

"U današnje vrijeme sve više govorimo o virtualizaciji ljudske zbilje, što dovodi i do marginalizacije važnosti ljudskog rada. Za pretpostaviti je da će ova instalacija, osim stvaranja hlada, potaknuti i na razmišljanje o kontekstu suvremene civilizacije koja rukama dodjeljuje uglavnom funkciju tipkanja, umjesto nekih drugih, možda važnijih stvari", navodi etnologinja Sandra Barešin

Ustrajnošću i kreativnošću na kraju procesa dobija se predmet koji možete pokloniti, izložiti ili u ovom slučaju spojiti u natkrivalo za hlad, dodaje, napominjući kako je ovo svojevrsna pohvala ruci i važnosti uloge ruke u kulturnoj povijesti čovječanstva na razmeđi primijenjene umjetnosti, ručnog rada i ekologije. 

Foto i izvor: Šibenska Udruga Mladih, Š.U.M.

Autor:  HrTurizam.hr

27. srpnja 2024.