Perpetuum Jazzile dolazi na Hvar. Takav sadržaj Hvar mora razvijati

Jedna od najvećih i neprepoznatljivijih vokalnih skupina na svijetu Perpetuum Jazzile ove godine slavi 40 godinu postojanja. U sklopu obilježavanja ju...

Autor:  Goran Rihelj

3. srpnja 2023.

Jedna od najvećih i neprepoznatljivijih vokalnih skupina na svijetu Perpetuum Jazzile ove godine slavi 40 godinu postojanja. U sklopu obilježavanja jubileja nastupaju po cijeloj Europi, a neće preskočiti ni Hrvatsku.

Perpetuum Jazzile je vokalni (a capella) orkestar od 40 vrhunskih pjevača koji uživo pružaju nesvakidašnje iskustvo - dvosatni, fascinantan vatromet birane glazbe, vrhunske izvedbe, strasti i emocije! Njihovi koncerti satkani su od svjetski hitova raznih žanrova, jazz, pop, swinga, rock, bossa nove, sambe, gospela.

Bogati koncertni repertoar Perpetuum Jazzile uključuje jedinstvene vokalne obrade svjetski poznatih glazbenih uspješnica izvođača kao što su ABBA, Toto, Michael Jackson, The Queen, Daft Punk, David Guetta, Lady Gaga, Earth, Wind & Fire, Billy Joel, David Bowie, Joni Mitchell, George Benson, Bee Gees i drugih legendi, kao i vlastite interpretacije i obrade raznih narodnih pjesama.  Vokalni orkestar pjeva na različitim jezicima: engleskom, portugalskom, španjolskom, talijanskom, njemačkom, hrvatskom, makedonskom, slovenskom i dr.

Nastup na pozornici Ljetnog kina u Makarskoj zakazan je za 6. srpnja, na hvarskoj ljetnoj pozornici Veneranda 7. srpnja i na Gradini u Solinu 8. srpnja. Na koncertima će predstaviti nove obrade svjetskih hitova, te poneki novitet sa studijskog albuma kojeg spremaju punom parom. 

 Što spremamo za Dalmaciju? Mi volimo reći da spremamo vokalnu ekstazu jer smatramo da je to izraz koji nas savršeno opisuje na bini. Pjevanje, ples, koreografija, zabava, smijeh, sve u jednom… Oživjet ćemo najveće hitove i predstaviti puno novosti“ rekla je menadžerica zbora Lana Pahić, te se osvrnula i na okrugli rođendan ovog vokalnog sastava te otkrila da su od svih postignuća, i nagrada  posebno ponosni što su doprinijeli popularizaciji zborskog pjevanja. „Cijela godina je u znaku našeg okruglog jubileja. 40 je poprilično velika brojka, ali smo jako ponosni na nju jer pokazuje koliki smo put prevalili do ovoga gdje smo sada. Posebno smo ponosni što smo postali uzori mnogim mladim ljudima, pjevačima, acapella grupa i zborova diljem svijeta, na sve naše velike koncerte i turneje diljem svijeta i sve 100+ milijune pregleda koje imaju naši videi ukupno na YouTube“, ističe Pahić. 

Jazzile plakat 01

Perpetuum Jazzile osnovao je umjetnički voditelj Marko Tiran 1983. godine pod imenom Gaudeamus. Kasnije su promijenili ime u Perpetuum Jazzile. Danas je Perpetuum Jazzile najpopularniji vokalni orkestar na YouTubeu, čiji pregledi dosežu preko 90 milijuna (vodeća je Afrika s više od 22 milijuna pregleda). 

No Perpetuum Jazzile nije jedini kulturni sadržaj ili iznimka ove godine na Hvaru. 

Hvar je ove godine obilježio 155 obljetnicu organiziranog turizma kada se osnivanjem Higijeničkog društva 1868. godine u Hvaru – prvog modernog turističkog udruženja na ovim prostorima – postavilo temelje razvoja turizma kakvog danas poznajemo na globalnoj razini. Upravo ova lijepa obljetnica jedan je od "okidača" u promijeni smjera razvoja turizma na Hvaru. 

Hvar je prvo i osnovno je kulturna destinacija te sinonim za kulturni turizam. Bar bi trebao biti, a ne kao party destinacija. Upravo sadraj kao što je Perpetuum Jazzile, kao i razne domaće i globalne izložbe, predstave, kocerte... trebamo gledati na Hvaru. To je smjer Hvara kojem bi trebao krenuti. Naravno transforamcija je dugoročan i mukotrpan proces, no po meni Hvar nema alternativnu. Jer Hvar je i mora biti sinonim za kulturu. 

Nedavno je u Hvaru osnovana Javna ustanova za kulturu Hvar 1612, koja bi trebala biti upravo "ta" prekretnica razvoja i okretanju ka kulturnom turizmu, u sinergiji s gradom Hvarom i Turističkom zajednicom grada Hvara. Uskoro više o ovoj važnoj temi i što ona znači za Hvar. 

Također, da je cijeli proces novog smjera počeo govori i činjenica da je Hvar domaćin fenomenalne izložbe “Made in Croatia”. Sadržaja koji svaki turist na Hvaru mora vidjeti. Dapače, svaki turist koji dođe u Hrvatsku bi je morao doživjeti ili barem znati više informacija o nama samima, kroz naše svjetske inovatore koji su obilježili ljudsku povijest. 

Poštujmo sami sebe, kako bi nas poštivali i drugi.

Ovom posebno skrojenom izložbom nudi se jedinstveni kulturni sadržaj i susret s velikanima, njihovim izumima ili umjetničkim djelima koja su ostavila trag na svjetskoj razini. Ono što je ključno, ne radi se o jednodnevnoj ili vikend izložbi, nego je izložba otvorena od 15.05 do 20.07. Lokacija? Ne može bolje. Arsenal koji je najvažnija javna građevina u Hvaru i najprepoznatljivija vizura grada Hvara.

346879094 794087125357760 2147711306783220473 n

New project 27

HVAR PRESENTS veliku multimedijsku izložbu “MADE IN CROATIA” koja će biti predstavljena i izložena u povijesnoj građevini Arsenalu, jednom od zaštitnih znakova grada Hvara od 15. svibnja do 20.srpnja 2023.

Smisao je predstaviti graditelje temelja hrvatskog identiteta kojima dugujemo brojne izume, saznanja, civilizacijske tekovine i artefakte kulturne baštine bez kojih je danas gotovo nemoguće zamisliti funkcioniranje suvremenog života. Ovom posebno skrojenom izložbom nudi se jedinstveni kulturni sadržaj i susret s velikanima, njihovim izumima ili umjetničkim djelima koja su ostavila trag na svjetskoj razini.

Na izložbi je predstavljeno ukupno 38 tema. Određene teme odnose se na pojedince kao što su Nikola Tesla, Faust Vrančić, Doraa Maar, Slavoljub Eduard Penkala, Ivan Vučetić i Hanibal Lucić, dok se određene teme odnose na grupe ljudi (iz istog područja djelovanja) i izdvojenu kulturnu baštinu specifičnu za otok Hvar i/ili Hrvatsku.

Glavna misao vodilja izložbenog koncepta je stvaranje poveznica izumiteljske i umjetničke prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. U postavu će se moći razgledati razne umjetnine, autorski nacrti, patenti, arhivski dokumenti i video zapisi te uređaji i naprave nastale prema patentima i idejama zaslužnih pojedinaca.

 

Autor:  Goran Rihelj

3. srpnja 2023.