Primjer pozitivne prakse: Međimurje kao održiva i zelena destinacija

Međimurje je prva regija u Hrvatskoj i tek četvrta na svijetu s oznakom Green Destination.

Autor:  HrTurizam.hr

26. travnja 2023.

Međimurskoj županiji je tijekom vodećeg svjetskog turističkog expo-a „ITB Berlin“, dodijeljena je prestižna srebrna nagrada za održivost - Green Destinations.

Međimurska županija ovim korakom naprijed u pogledu jačanja konkurentnosti postala je prva regija u Hrvatskoj i tek četvrta na svijetu koja se može pohvaliti s oznakom ugledne udruge Green Destination.

Fenomenalna vijest, no koja je iznenadila samo one koji ne prate razvoj turizma svih ovih godina u Međimurju. To je samo potvrda kako su u Međimurju na dobrom putu i kako imaju daleko najbolje temelje za razvoj na kontinentu, a čak i u Hrvatskoj. 

Upravo zeleni razvoj turizma u Međimurju bila je glavna tema konferencije “Međimurje – zelena destinacija“ koja se u petak održala u Čakovcu u organizaciji Poslovnog dnevnika i Međimurske županije koja je predstavila pozitivnu praksu Međimurske županije i svih njezinih dionika u kreiranju Međimurja kao održive, zelene turističke destinacije.

Skup je obuhvatio širok spektar tema po kojima je Međimurje prepoznatljivo i po kojima je primjer dobre prakse a župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je na konferenciji sudjelovao i kao panelist, istaknuo je kako je održivi turizam tema za koju vlada sve veći interes na svjetskoj razini, a oni u Međimurju imaju što reći na tu temu. 

"Pokazujemo kakvi se rezultati dosežu kada svoju regiju ravnomjerno razvijamo uz osobito poklanjanje pažnje prezentaciji naše baštine, kulture, povijesti, svih naših vrijednosti. Drago mi je da je fokus Ministarstva turizma kao i drugih županija na nama“, rekao je župan te dodao da su spremni za sljedeće korake koji podrazumijevaju daljnju revitalizaciju njihove kulturne i prirodne baštine.

Prijavili smo na natječaje projekt revitalizacije dvorca Feštetić u Pribislavcu, kao i niz prezentacijskih centara te očekujemo rezultate. U punom smo zamahu stvaranja mreže baštinskih centara na autentičnim lokacijama koje ćemo zaokružiti u europsku mrežu ekomuzeja. Također radimo na procesu uvrštavanja svetomarske čipke na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine. S jednakim žarom nastavljamo raditi na zaštiti, ali i dostupnosti naših prirodnih blaga kako bismo nastavili ovaj prepoznatljivi put jačanja identiteta našega Međimurja“, rekao je župan.

Screenshot 2023 04 26 at 10

Sve što je u Strategiji održivog razvoja turizma definirano, Međimurje već to ima

Ravnatelj Uprave za održivi razvoj pri Ministarstvu turizma Slavko Štefičar naglasio je čelnu poziciju Međimurske županije kada je o kontinentalnom turizmu riječ.

Hrvatski sabor donio je strategiju razvoja turizma do 2030. godine i sve ono što je u toj strategiji napisano Međimurje već ima. Uistinu ovdje nailazimo na primjer dobre prakse u našoj zemlji kada je riječ o kontinentalnom turizmu, što mi u Ministarstvu turizma stalno ističemo. Jer biti četvrti u svijetu zaista je veliki doseg. Samo ako osvijestimo da cijenimo ono što imamo, onda ćemo imati održivi sustav. Odnos prema prirodi i zajednici će nas determinirati da li smo održivi po pitanju okoliša, gospodarstva i ukupnog življenja. Kada govorimo o održivosti bitno je uzeti u obzir i sveukupne troškove i benefite koje to donosi. To je jedan zaokruženi i cjeloviti projekt koji je teško izdvajati kroz samo jedan segment",  istaknuo je izaslanik ministrice turizma Slavko Štefičar 

Veliki turoperatori više ne žele raditi s hotelima koji nemaju ekološke i održive certifikate

Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurske Županije, govorio je o zahtjevnom procesu certificiranja koji je doveo do srebrne oznake Green destination, odnosno planovima čija će  realizacija odvesti priču dalje.

"Zeleno certificiranje u Međimurju je išlo glatko jer su svi bili svjesni projekta u koji se ide. Od malih OPG-ova, načelnika i gradonačelnika, poduzetnika, ugostitelja, udruga do župana i svih službi znali su što radimo i zašto je to dobro za sve. Svi su prepoznali da je to nešto normalno te nije bilo potrebe za nikakvim posebnim pojašnjavanjima, uvjeravanjima i ostalim komplikacijama koje ovakvi obimni projekti obično zahtijevaju. Naravno da to nije sve došlo preko noći već je to samo potvrda da ono što radimo već 10 godina radimo za cjelokupnu zajednicu i da to svi prepoznaju, kako sami građani, tako i ocjenjivači iz inozemstva – konkretno iz Nizozemske od kuda su nam bili glavni inspektori”, kazao je Grula i dodao je da je postala praksa da veliki turoperatori, poput njemačkog TUI-a, više ne žele raditi s hotelima, restoranima niti destinacijama koji nemaju ekološke i održive certifikate.

Katja Zadravec , direktorica marketinga Termi Sveti Martin, kazala je da certifikat koji je dobila Međimurska županija ima značajnih pozitivnih implikacija i za njihovu tvrtku jer gosti prepoznaju napore koji se ulažu u održivost. “U model održivog turizma se moraju uključiti svi dionici međimurskog turizma, od iznajmljivača, ugostitelja te samih građana jer se onda otvara kanal prema turoperatorima i agencijama koji žele surađivati upravo s ovakvim destinacijama koje su zelene i održive”, navodi Zadravec.

Održivost turizma je vrlo bitna za razvoj ove gospodarske grane, a nužno mora postojati strateška vizija na razini države, a što će se onda spuštati na regionalnu i lokalnu sredinu, sve do pojedine destinacije i samih građana, kazala je dr. Katarina Miličević iz Tourism Laba na radionici 'Green destinations certificiranje za dionike u destinaciji: zašto i kako?' 

Za dobar turizam nužan je i kvalitetan turistički menadžment rekla je Miličević i naglasila kako kada razmišljamo o razvoju konkretne destinacije, moramo razmišljati o viziji turizma koji je u svojoj biti održiv.

"Ako želimo kvalitetno upraljavati bilo kojom destinacijom, bez obzira na njezinu prirodu i veličinu, moramo naći način kako vrijednosti koje želimo promovirati možemo preliti na sve dionike. Bez toga, na nacionalnoj razini, nema nekog napretka po pitanju održivosti." kazala je Miličević.

Međimurje ne ovisi o turizmu
Img 5344
Foto:  župan Međimurske županije Matija Posavec

Na skupu je zaključeno da suvremeni gost traži više, traži održive destinacije i teži putovanjima na lokacije s certifikatima. Stoga, međimurski primjer vrijedi za cijelu Hrvatsku i vrijedi ga slijediti.

Župan Matija Posavec naglasio je kako je Međimurje industrijski jedna od najrazvijenijih područja Hrvatske te je teško da turizam to može bitno poremetiti.

Međimurje ne ovisi o turizmu, za razliku od Hrvatske u cjelini. Okrenuti smo industrijskoj proizvodnji i razvoju poduzetništva koje daje proizvode s dodanom vrijednošću. Međimurske tvrtke dvostruko više izvoze nego uvoze. Kada je o turizmu riječ, ne težimo masovnosti, već da nam se gosti osjećaju ugodno i da im vrijeme provedeno kod nas bude nezaboravno. Mi smo prometno odlično povezani s čitavom regijom – bilo da se radi o zračnim lukama u Zagrebu i Budimpešti i Ljubljani ili pak luci Rijeka te niz autocesta i riječnih prometnih smjerova. Činjenica je da mi pružamo prosječnom biciklistu, koji može proći 50 km na dan, proći na toj ruti kroz Hrvatsku, Sloveniju, Mađarsku i Austriju.“ istakuo je Posavec.

Međimurski župan smatra da je generalno kontinetalni turizam, odnosno njihova ponuda, podcjenjena u odnosu na onaj na Jadran. Kao primjer navodi kvalitetu vina koja se nudi u ugostiteljskim objektima te koleraciju s njihovom cijenom gdje je, za primjer Međimurje, uvelike podcjenjeno.

Treba staviti puno veći fokus na kontinentalnu ponudu i sadržaje, a što moraju prepoznati i čimbenici na nacionalnoj razini koji razvijaju državne strategije te odobrajvaju sredstva za njihovu realizaciju”, zaključio je Posavec.

Autor:  HrTurizam.hr

26. travnja 2023.