Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI, u suradnji s Gradom Krkom, poziva na radionicu čiji je cilj educirati male privatne iznajmljivače o pristupu i pristupačnosti osoba s različitim vrstama invaliditeta.
Radionica se održava u četvrtak, 25. travnja 2024. godine, s početkom u 17:00 sati u Maloj vijećnici Grada Krka. Voditelji i edukatori su predstavnici Saveza SUMSI, odnosno osobe s invaliditetom koje imaju dugogodišnje iskustvo u sličnim edukacijama.
U programu radionice sudjeluju također predstavnici struke te institucija. Edukacija se - u sklopu projekta Odmori OSI - provodi uz financijsku podršku Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske, priopćili su iz Grada Krka.
Posljednjih godina industrija putovanja i turizma doživjela je značajnu prekretnicu na putu prema inkluzivnosti i pristupačnosti.
/// Program za povećanje pristupačnosti i promicanje odredišta prilagođenih osobama s invaliditetom
Pristupačni turizam - čiji je cilj osigurati da destinacije, proizvodi i usluge budu dostupni svim ljudima, bez obzira na njihova fizička ograničenja, invaliditet ili dob - dobija zamah diljem svijeta.
Ovaj transformativni pokret ne samo da preoblikuje način na koji osobe s invaliditetom doživljavaju putovanja, već također otvara nove tržišne prilike za industriju u cjelini.
Uspon pristupačnog turizma
Pristupačni turizam postao je središnja točka za dionike u industriji koji prepoznaju važnost ovog sektora ne samo iz društvene perspektive, već i kao značajnu gospodarsku priliku.
Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da oko 15 posto svjetske populacije živi s nekim oblikom invaliditeta. Uzimajući u obzir starije putnike koji bi se mogli suočiti sa sličnim izazovima, potencijalno tržište pristupačnog turizma je golemo.
/// Stanovništvo stari, a starije osobe putuju bliže kući i van glavne sezone
Pomak prema pristupačnijim iskustvima putovanja potaknut je kombinacijom zagovaranja, zakonodavstva i rastućih očekivanja putnika.
Zakonodavstvo poput Europskog zakona o pristupačnosti u EU i Zakona o Amerikancima s invaliditetom (ADA) u SAD-u, postavilo je temelje za inkluzivniji pristup u sektoru turizma.
Postoji nekoliko ključnih elemenata za poticanje napretka pristupačnog turizma:
Pristupačan smještaj
Hoteli i odmarališta diljem svijeta sve više prepoznaju potrebu da ponude sobe i sadržaje prilagođene gostima s invaliditetom.
Značajke poput soba pristupačnih osobama u invalidskim kolicima, obavijesti i oznaka na brajevom pismu te uređaja za slušnu pomoć, postaju standard s ciljem da budu istinski inkluzivni.
/// Kampanja 'Odmor bez barijera za osobe u invalidskim kolicima'
Poboljšani prijevoz
Ostvaren je veliki napredak u pristupačnijem prijevozu. To uključuje projektiranje zračnih luka, željezničkih kolodvora i sustava javnog prijevoza koji prihvaćaju invalidska kolica i druga pomagala za kretanje.
Zrakoplovne tvrtke također su počele nuditi više usluga za pomoć putnicima s invaliditetom, osiguravajući ugodnije iskustvo putovanja od početka do kraja.
/// IATA: Putnici s invaliditetom trebali bi putovati dostojanstveno
Tehnologija i inovacija
Tehnologija igra ključnu ulogu u poboljšanju iskustva putovanja za osobe s invaliditetom.
Od aplikacija koje pružaju navigacijsku pomoć u stvarnom vremenu do web-mjesta dizajniranih imajući na umu pristupačnost, digitalne inovacije pomažu u rušenju prepreka koje su nekoć mnogima činile putovanje zastrašujućim.
Inkluzivne turističke atrakcije
Turističke atrakcije također prolaze kroz promjene kako bi postale pristupačnije. Muzeji, parkovi i povijesna mjesta implementiraju značajke kao što su taktilni izlošci, pristup rampi i obilasci na znakovnom jeziku kako bi osigurali da svi posjetitelji mogu uživati u njihovoj ponudi.