Otvoren Muzej fjake - dalmatinski zen koji mora postati turistički proizvod

Prvi muzej na svijetu posvećen fjaci.

Autor:  Goran Rihelj

7. srpnja 2025.

Svi znamo što znači španjolska "siesta", to nije samo popodnevni odmor, već cijela filozofija života. Isto vrijedi i za danski "hygge", njihov recept za sreću tj. sretan život.

Kao i "dolce far niente" u Italiji nije tek lijenost, to je umjetnost uživanja u trenutku, duboko ukorijenjena u kulturi.

To su više od izraza, to su nacionalni brendovi  koji se globalno prepoznaje kao dio nacionalnog identiteta., stilovi života koji privlače milijune turista upravo zbog autentičnosti koju nose.

Ono važanije, to nije samo PR, nego svi ti "izrazi" žive i dio su svkaodnevnice. A Hrvatska? Hrvatska ima fjaku.

Neispričanu priču i neiskorišten potencijal.

Fjaka nije lijenost, to je jednostavno stanje duha. To je dalmatinska verzija zen-a. Autentičan kulturni kod, jedinstven na svijetu, koji čeka da postane ono što su hygge, siesta ili dolce far niente - simbol načina života, emocionalni brend i turistički adut. Vrijeme je da je počnemo tako i tretirati.

Upravo to je glavna misija Lane Rogošić Blagojević, koja je nedavno otvorila prvi muzej na svijetu posvećen fjaci - Muzej fjake. 

Prema minifestu Muzeja: "Manifesti Muzeja fjake, pa tako i ovaj, okupljaju filozofiju riječi „pomalo,“ „fjaka“ i sporog življenja, pozivajući nas na kulturu koja je inkluzivna, blaga i dostupna svima – ne kao privilegija, već kao temeljno ljudsko pravo. U svijetu ubrzanog ritma, manifest predstavlja povratak jednostavnosti i užitku u malim stvarima."

503911847 697917459662472 4997685584471690596 n

Muzej fjake, prvi na svijetu posvećen istraživanju ovog jedinstvenog stanja dalmatinske opuštenosti, službeno je započeo sa svojim radom otvaranjem prvih izložbi od 1. srpnja.  Za sada samo u virtualnoj muzejskoj galeriji naziva „Što je fjaka?“ uz pomoć pet tematski povezanih izložbi nastojat će se interpretirati ovaj teško "uhvatljiv" pojam.

Korištenjem suvremene umjetnosti i znanstvenog pristupa, Muzej fjake za cilje im dočaravati stanje fjake i promiče kulturu opuštenosti i jednostavnog životnog stila. 

„Fjaku, kao kulturni i sociološki koncept jednog podneblja, počela sam proučavati još prije nekoliko godina, a 2023. osnovala sam udrugu Muzej fjake - Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake. Najvažniji projekt ovog Instituta je platforma muzejfjake.hr kojom, uz pomoć umjetnosti i znanosti, nastojimo afirmirati fjaku kao važnu nematerijalnu kulturnu baštinu Dalmacije i naglašavati pozitivne aspekte ovog stanja. Time fjaka nadilazi podneblje iz kojeg je potekla i poziva na promjenu životnog tempa, preispitivanje vlastitih vrijednosti i reinterpretaciju svakodnevice, istaknula je Lana Rogošić Blagojević, osnivačica Muzeja fjake.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta - online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.  

"Naša misija nije samo razumjeti uzroke i posljedice fjake, već i naglašavati pozitivne aspekte ovog stanja. Kroz javnu raspravu i suradnju s relevantnim dionicima, želimo poticati prepoznavanje blagodati fjake u društvu. Na taj način, Institut fjake teži unapređenju kvalitete života građana diljem svijeta putem priznavanja važnosti opuštanja, refleksije i osjećaja zadovoljstva koje fjaka može donijeti pojedincima i zajednicama", navodi Rogošić Blagojević.

Fjaka kao alat upravljanja doživljajem

Jezik fjake copy

U vremenu ubrzane konzumacije sadržaja i instant putovanja, projekt Muzeja fjake dolazi kao kontrapunkt: fjaka nije lijenost, već sofisticirani odgovor na ubrzanost svijeta. Upravo slow travel segment sve više raste globalno, a odlično se manifestira kroz Slow Dalmatia koncpet. 

Čak za Slow travel mogu reći kako nije samo trend, nego odgovor na umor civilizacije. Fjaka može biti naš odgovor. I zato za hrvatski turizam, fjaka nije samo riječ - ona je narativ, kultura i način života, diferencijacija i potencijal za interpretaciju destinacije.

Turizam 21. stoljeća nije samo kretanje kroz prostor - to je doživljaj kroz emociju. U tom smislu, Muzej fjake može biti jedan od najzrelijih kulturno-turističkih projekata koji odgovara na potrebe usporenog, održivog i lokalno ukorijenjenog turizma

No, ovo je samo prvi korak. Priču i sve elemente imamo, a sada je na nama da od tog raznolikog mozaika složimo što bilje slike, proizvode i nove priče.  

Ako se vratimo na početak članka: fjaka mora zauzeti mjesto među globalno prepoznatim siesta, hygge, dolce far niente... kulturama i načiima života koji su specifični za svaki narod. 

Fjaka može i mora postati dio doživljaja svakog posjetitelja koji dolazi u Hrvatsku. Ali mi smo naratori, mi moramo ispričati tu priču. I još važnije, živjeti je, jer jedino tako priča, marketing itd... može imati smisla. 

Hrvatska ima svoj "hygge", ali ga moramo ispričati i lijepo upakirati u turistički proizovd. 

Više o Muzeju Fjake saznajte na https://muzejfjake.hr/

Autor:  Goran Rihelj

7. srpnja 2025.