Razvoj konjičkog turizma u Hrvatskoj predvodi Bjelovarsko-bilogorska županija

Bilogorska konjička turistička staza prva je međunarodno certificirana konjička turistička staza u Hrvatskoj

Autor:  HrTurizam Native

17. listopada 2022.

Konjički turizam relativno je slabo razvijen u Hrvatskoj, iako preduvjeti za to postoje. U Hrvatskoj postoji bogat fond jahaćih konja, no taj je potencijal nedovoljno iskorišten. Upravo taj potencijal iskoristili su u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Projekt razvoja konjičkog turizma u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji započeo je na inicijativu zaljubljenika u konje i uzgoj konja u tome kraju. U županiji je trenutno petnaestak aktivnih konjičkih udruga i više od tisuću registriranih konja, pretežno autohtone pasmine Gidran. 

Bilogorska konjička turistička staza prva je međunarodno certificirana konjička turistička staza u Hrvatskoj.

Posjetiteljima nudi mogućnost upoznavanja i istraživanje najistočnije županije središnje Hrvatske koja se prostire na obroncima Bilogore, Papuka i Moslavačke gore rutom koja povezuje seoska turistička gospodarstva i konjičke klubove, brojna odmorišta, vinarije, izletišta, etno-kuće i druge objekte kulturne i povijesne baštine. Na Bilogorskoj konjičkoj stazi nalazi se i dvadesetak 'Horses welcome' punktova.

”Ovaj specifičan turistički proizvod je dobio priznanje kroz nagradu Zlatnu povelju Suncokret ruralnog turizma RH 2016 godine”, naglašava direktor Turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije Marcel Medak.

Tijekom te 2016. godine započela je suradnja s međunarodnom asocijacijom konjičkog turizma ENGEA koja djeluje u sedam europskih zemalja i okuplja više od 30.000 članova. Prvi su licencirali osam turističkih vodiča jahanja u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, a sljedeće godine je osnovana i podružnica ENGEA Hrvatska, sa sjedištem u Velikom Trojstvu, koja sada i sama ima pravo licenciranja vodiča i pratitelja.

Paralelno je trasirana i prva certificirana konjička staza u ovoj županiji u dužini od 91 kilometra, Pregled staze obavio je međunarodni tim stručnjaka nakon čega je certificirana i uvrštena u međunarodni katalog konjičkog turizma za 2018./2019. Potom se pristupilo promociji konjičkog turizma u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na specijaliziranom sajmu Fieracavalli u Veroni.

Agroturizam na malenom brijegu tz bjelovarsko bilogorske zupanije
Agroturizam Na malenom brijegu

"Cijela je zamisao ranije i rođena upravo u Veroni: lokalni zaljubljenici u konje odlazili su na sajam privatno, tamo je ostvaren prvi kontakt s predstavnicima ENGEA-e pa im je prezentirano što mi to uopće imamo. Potom je uslijedio njihov posjet Bjelovarsko bilogorskoj županiji, nakon kojeg su bili oduševljeni viđenim, rekavši da na tako nešto nisu naišli u cijeloj Europi – toliko prostranstvo koje je zeleno i otvoreno, bez ograda, prepreka i prometnica. Oni su prepoznali potencijal, i to je rezultiralo izvedbom naše prve konjičke staze, zatim certificiranjem vodiča i pratitelja, te  trasiranjem novih staza”, pojasnio je Mihael Anđal iz TZ Bjelovarsko-bilogorske županije.

Turistička zajednica Bjelovarsko-bilogorske županije je i nositelj ovoga projekta koji je bio prvi te vrste u Hrvatskoj, te ima planove i za njegovo daljnje širenje.

"Surađujemo sa županijama unutar Klastera središnje Hrvatske: Krapinsko-zagorskom, Varaždinskom, Međimurskom, Sisačko-moslavačkom, Koprivničko–križevačkom i Zagrebačkom. Neke od njih su već krenule u licenciranje, trasiranje i edukaciju, a u budućnosti planiramo stvoriti prsten tih županija u okruženju. U tom širem području trenutno postoji gotovo 400 kilometara konjičkih staza, a tijekom 2022 godine se planira doći do 600 kilometara staza. Samo na području Bjelovarsko-bilogorske županije više je od 200 kilometara trasiranih i certificiranih konjičkih turističkih staza. Dodatni je plan napraviti još dvije ili tri staze, koje bi povezale ostatak županije, te bismo tada stazama imali izlaz na pet županija – Zagrebačku, Sisačku, Koprivničku, Virovitičku i Požešku”, pojasnio je Medak.  

Engea hrvatska foto fotoman bj tz bjelovarsko bilogorske zupanije
Engea Hrvatska Foto: Fotoman BJ

U godinama pandemije projekt razvoja konjičkog turizma u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji bio je zastao, kao i mnogo toga drugoga. Nakon pandemije i sve većeg interesa među turistima za boravak u prirodi i iskušavanje drugačijih doživljaja, pravo je vrijeme za njegovu revatilaziciju i kapitalizaciju.

"Projekt je već ranije predstavljen u Veroni, a sada smo u kontaktu s predstavništvom HTZ-a u Italiji i pokušavamo se nanovo predstaviti na tom tržištu. Cjelokupna infrastruktura postoji, sada se trebamo marketinški probiti na neka ciljna tržišta. Italija je jedno od njih, no nije jedino; tu ulaze i Austrija, Njemačka i zemlje Beneluksa.  Interes za našu ponudu sigurno postoji, a mi u ovoj fazi trebamo to što imamo dobro promovirati prema tim tržištima, putem specijaliziranih agencija i portala, ali i kroz B2B prezentacije i specijalizirane kanale i pokušati privući što više gostiju”, najavio je Medak.

Sigurno je kako ovaj projekt ima puno potencijala, a dobro uspostavljena sinergija svih u tom lancu zahtjevnom gostu može pružiti vrhunsku uslugu i doživljaj. A nakon što je bjelovarsko-bilogorska županija 'probila led', za nadati se je kako će se i neke druge destinacije povesti za ovim primjerom.  

Naslovna fotografija: Agroturizam Vinia, Autor: Željko Smešnjak, TZ Bjelovarsko bilogorske županije
  

      

Autor:  HrTurizam Native

17. listopada 2022.