Kako smo već objavili "Varaždinsko bučino ulje" je dobilo europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla.
Radi se o već o sedmom proizvodu upisanom u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla te je zaštićen na području cijele Europske unije. Bio je to povod za razgovor s Goranom Mališom, direktorom Turističke zajednice Varaždinske županije koja je u prvih šest mjeseci ostvarila rekordne rezultate u pogledu dolazaka i noćenja.
Europska unija donijela odluku o zaštiti naziva Varaždinsko bučino ulje. Iz prijašnjih iskustava sa zaštitom Varaždinskog zelja, Varaždinskog klipiča, Zagorske purice... što ova odluka znači za brendiranje Varaždinske županije kao turističke destinacije?
"Nakon Varaždinskog zelja, Zagorskog purana, Zagorskih mlinci, Zagorskih štrukli i Zagorskog bagremovog meda te Varaždinskog klipiča, i naše Varaždinsko bučino ulje našlo je svoje mjesto na europskoj listi autohtonih i posebnih proizvoda. Da tamo pripada, mi smo znali već jako dugo, ali drago nam je da je to sada i službeno potvrđeno. Ova potvrda, prvenstveno je priznanje našim poljoprivrednim proizvođačima, OPG-ovima, koji, unatoč svim izazovima, teže kvaliteti svog proizvoda, a ujedno čuvaju tradiciju i kulturu svog kraja. Zaštita Varaždinskog bučinog ulja na europskoj razini doprinijet će daljnjem stvaranju identiteta i prepoznatljivosti Varaždinske županije, a ujedno će i podići razinu konkurentnosti na sve zahtjevnijem europskom i svjetskom tržištu. Svi dosadašnji proizvodi koji su dobili službenu potvrdu postali su "promotori" turizma našega kraja, jer što drugo turist i traži kada dođe u neku destinaciju nego ono domaće i autohtono. U konačnici, to je zapravo ono što nas razlikuje od ostalih destinacija, imamo nešto svoje, drugačije i prepoznatljivo."
Zaštićeni proizvodi u Varaždinskoj županiji pridonose prepoznatljivosti destinacije. Danas turisti, posebno inozemni, žele uživati u domaćim proizvodima, a OPG-i i domaći proizvođači posebno su na cijeni. Projekt Okusi varaždinskog kraja daje naglasak upravo na tu ponudu. Koliko ste zadovoljni rezultatima, kakve su povratne informacije s terena i što je sljedeće u planu po tom pitanju?
"Turisti koji dolaze u našu županiju svakako žele uživati u našim domaćim proizvodima, žele ih kupiti od domaćih proizvođača i OPG-a koji se nalaze odmah u susjedstvu. Žele vidjeti da proizvod nastaje iz domaćih namirnica koje je uzgojio čovjek s kojim gost može porazgovarati i dobiti od njega informacije o proizvodnji. Projekt "Okusi varaždinskoga kraja" dio je zajedničkog projekta koji je udružio već 14 hrvatskih županije pod nazivom "Okusi tradicije" a kroz koji se naglasak stavlja upravo na domaća autohtona jela koja se mogu dobiti u restoranima nosiocima standarda Okusi tradicije. Kroz njih se gosti mogu također upoznati s domaćim namirnicama koje se koriste za spravljanje pomalo zaboravljenih jela, a koja se na meniju tih restorana mogu dobiti tijekom čitave godine. Tijekom 10 dana manifestacije "Dani okusa" posebno se predstavljaju restorani u kojima se po prihvatljivim cijenama mogu dobiti meniji od tri slijeda, a kojima se obilježava upravo tradicija našega kraja na najbolji mogući način."
///Dani okusa varaždinskoga kraja: Jedan od gastro motiva za dolazak u Varaždinsku županiju